Hamaney: Protestoların arkasında Batılı güçler var

2019-10-31 10:15:40

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Irak ve Lübnan'daki hükümet karşıtı gösterilerden ABD ve Batılı istihbarat servislerini sorumlu tuttu.

Tahran'ın bu ülkelerdeki durumu çok iyi anladığını kaydeden Hamaney, içeride kendilerinin de benzer bir dış müdahaleyi bastırmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Tahran'daki Hatemül Enbiya Hava Savunma Üniversitesi öğrencilerinin mezuniyet törenine katılan Hamaney, burada yaptığı konuşmada, bir süredir hükümet karşıtı protestolara sahne olan Irak ve Lübnan'da yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Haklı talepleri var”

Irak ve Lübnan halkına ülkelerindeki istikrarı koruma çağrısında bulunan Hamaney, "Halkların haklı talepleri var ancak bu taleplerin hukuki yapılar çerçevesinde gerçekleşeceği bilinmelidir. Bir ülkede hukuki yapılar ortadan kalkarsa hiçbir olumlu adım atılamaz. Lübnan ve Irak'ı önemseyenlere öncelik olarak güvensizliğe çare üretmeleri tavsiyesinde bulunuyorum" diye konuştu.

Irak'ın birçok kentinde son günlerde meydana gelen yeni tur protestolar 74 kişinin ölümüne, 3 bini aşkın kişinin yaralanmasına neden oldu. Lübnan'ın birçok bölgesinde de çok sayıda kişi geniş yürüyüş için sokaklara döküldü.

İran'da 2018'de ekonomik sıkıntı ve yolsuzluk nedeniyle haftalarca süren protestolar meydana gelmiş, bazı protestocular Hamaneyi'i de ismen eleştirmişti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor