Pakistan'dan Afganistan'da şiddeti azaltma çağrısı

2019-10-29 20:57:36 CRI

Pakistan Başbakanı İmran Han, Afganistan'da şiddetin azaltılması için ilgili tarafların “nesnel adımlar” atması gerektiğini belirtti.

Başbakan Han, dün Pakistan'ın başkenti İslamabad'da ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad'la görüştü.

Pakistan Başbakanlık Ofisi'nce görüşmeden sonra yayımlanan bildiride, İmran Han'ın ABD temsilcisine, savaştan tahrip olmuş Afganistan'da barışın sağlanmasına “kararlı ve samimi” şekilde destek verdiklerini ilettiği bildirildi.

Halilzad, Taliban ile barış sürecini yeniden başlatmayı sağlayacak yolları ele almak üzere Afgan yetkililer ve siyasetçilerle Kabil'de yaptığı görüşmenin ardından Pakistan Başbakanı ile bir araya geldi.

Pakistan Başbakanlık Ofisi'nin dün akşam yayımladığı bildiride, Han'ın, Afganistan'ın barış sürecini kararlılıkla desteklediklerini ve ilgili tarafların bir an önce sürdürülebilir siyasi çözüm ortaya koymaları gerektiğini söylediği belirtildi.

“Başbakan tüm tarafların Afganistan'da şiddetin azaltılması için nesnel adımlar atmalarının önemine vurgu yaptı. Başbakan, herhangi bir tarafın, zorluklar içinde kaydedilmiş ilerlemenin altını kazımaya yönelik olumsuz açıklamaları ve çabalarına karşı gard almanın da aynı derecede önemli olduğuna dikkat çekti.” ifadelerinin yer aldığı bildiride, Han'ın, Pakistan'ın samimi bir dost olarak barış anlaşmasına varılması için elinden geleni yapmaya hazır olduğunu dile getirdiği de kaydedildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor