Bağdat'ta başlayan protestolar diğer şehirlere yayılıyor

2019-10-28 11:08:09

Irak'ın başkenti Bağdat ve ülkenin diğer kentlerinde son üç günde meydana gelen protestolar 74 kişinin ölümüne, 3 bin 654 kişinin yaralanmasına, yaklaşık 90 kamu binası ve sivil konutun yanmasına neden oldu.

Protestocular Pazar günü Bağdat'ın Tahrir Meydanı'na ve hükümet binalarının bulunduğu Yeşil Bölge'ye yaklaşmak istedi, ancak polisin göz yaşartıcı spreyle müdahale etmesinin ardından geri çekildiler.

Diğer yandan binlerce gösterici Nassiriya, Hilla ve Şii'lerin kutsal kendi Kerbala'da toplandı.

Göreve başlamasından bir yıl sonra en büyük zorlukla karşı karşıya kalan Irak Başbakanı Adil Abudülmehdi dün yaptığı televizyon konuşmasında, kabinede reform yapılacağını ve daha çok istihdam yaratılarak yolsuzluğun cezalandıracağını söyledi. Ancak Irak'ta iktidardaki kırılgan koalisyon hükümetini destekleyen siyasi ittifaklar ayrışmaya başladı, bu durum Başbakan Abudülmehdi'nin pozisyonunu da sallantılı hale getirdi.

Irak'ın birçok bölgesinde 1 Ekim'den 9 Ekim'e kadar hükümette yolsuzluk, kötü yönetim ve aşırı işsizlik nedeniyle hükümet karşıtı protestolar meydana geldi.

Bu durum karşısında Irak yönetimi düşük gelirliler için konut inşası, işsizler için istihdam, gençlere ticaret kaydı prosedürünü kolaylaştırma ve eğitim, kredi gibi reform önerileri ortaya koydu.

OPEC üyesi Irak'ın büyük petrol servetine rağmen, birçok Iraklı yoksulluk içinde yaşıyor ve temiz su, elektrik, temel sağlık ve eğitim imkânlarına sınırlı şekilde erişebiliyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor