Dünyadan Bağdadi açıklamaları: IŞİD öldü, peki ya “IŞİDİZM”?

2019-10-28 10:28:10

ABD Başkanı Donald Trump, IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi'nin Suriye'de düzenlenen operasyonla ölü ele geçirildiğini açıkladı.

Bağdadi'nin operasyon esnasında bir tünele girdiğini ve Amerikan K9'larının onu takip ettiğini aktaran Trump, dün Beyaz Saray'da gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bağdadi kendisini üzerindeki patlayıcılı yelekle patlattı. DNA sonuçları ölen kişinin o olduğunu teyit etti" açıklamasında bulundu.

Operasyona katılan askerlerin Bağdadi'yi görsel olarak teşhis ettiğini ve ayrıca patlamadan sonra olay mahallinde Bağdadi'nin DNA testinin de yapıldığını belirten Trump, Bağdadi'nin vücut parçalarının söz konusu askerlerce geri getirildiğini söyledi. Trump, "Orada, yerinde anında yapılan DNA testine göre yaklaşık 15 dakika sonra cesedin Bağdadi'ye ait olduğu teyit edilmişti." dedi.

Rusya: Operasyonla ilgili güvenilir bilgiye sahip değiliz

Rusya Bağdadi'nin öldürüldüğü haberine şüpheyle yaklaştığını açıkladı. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Bakanlığın Türkiye'nin kontrolündeki İdlib gerginliği azaltma bölgesinde düzenlenen operasyonla ilgili güvenilir bilgiye sahip olmadığını söyledi.

Konaşenkov ayrıca, Bağdadi'nin öldürülmesine yönelik operasyonda yer aldıklarına dair çelişkili açıklamalar yapan ülke sayısının arttığını belirtti ve bunun operasyonun gerçekliği ve başarısıyla ilgili şüphe uyandırdığını söyledi.

Konaşenkov, "IŞİD'in Suriye ordusu tarafından 2018'in başlarında Rus hava kuvvetlerinin desteğiyle son yenilgisinden bu yana, Bağdadi'nin 'bir defa daha' ölmesinin, Suriye'deki durum ya da İdlib'de kalan teröristlerin eylemleri üzerinde hiçbir operasyonel önemi yoktur." yorumunu yaptı.

Irak: İstihbarat servisimiz Bağdadi'nin yerini Suriye'nin İdlib bölgesinde kesin olarak saptamayı başardı

IŞİD liderinin öldürülmesiyle ilgili bir diğer açıklama da Bağdadi'nin örgütünü güçlendirdiği Irak'tan geldi. Irak hükümetinin açıklamasında, “İstihbarat servisimiz terörist Ebu Bekir el Bagdadi'nin yerini Suriye'nin İdlib bölgesinde kesin olarak saptamayı başardı” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, ABD güçlerinin Irak istihbaratıyla koordinasyon içinde terörist el Bağdadi'yi yok etmek için bir operasyon yürüttüğü ve bir yıl süren takiplerin ardından doğru bilgileri alıp Bağdadi ve ortaklarının İdlib'teki gizlenme yerini tespit ettiği belirtildi.

Dünya liderlerinden Bağdadi'nin ölümüne ilişkin açıklama

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Twitter'dan bir mesaj paylaştı. Johnson, “Bağdadi'nin ölümü terörle mücadelemiz için önemli bir an, ancak IŞİD'in kötülükleriyle mücadelemiz henüz bitmedi. IŞİD'in katil, barbarca faaliyetlerine son vermek için koalisyon ortaklarımızla birlikte çalışacağız" dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dan IŞİD liderinin ölümüne ilişkin bir açıklama da geldi. Macron, Bağdadi'nin ölümünün IŞİD için büyük bir darbe olduğunu ancak bunun sadece örgüte karşı savaşta bir aşama olduğunu kaydetti.

İran hükümet sözcüsü Ali Rebii ise, Bağdadi'nin ölümünün örgütün ya da ideolojisinin sonu olmadığını söyledi.

Rebii, sosyal medya hesabından Bağdadi'nin ölümüyle ilgili yaptığı açıklamada, ABD'yi eleştirerek, örgütün büyümeye devam ettiğini savundu. Rebii, "Bağdadi'nin ölümü, baskıcı ve tahripkâr terörizmin sembolünün yok edilmesi demektir. Bin Ladin'in ölümüyle terörün kökü kurutulmadığı gibi Bağdadi'nin ölümü de ‘IŞİDİZM'in sonu olmayacaktır" yorumunu yaptı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor