Şili protestoları: Santiago'da durum “kaotik”

2019-10-20 15:37:14

Şili'nin başkenti Santiago'da bu hafta içinde yaşanan ulaşım zammına karşı protestolar çatışmaya dönüştü.

Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera bugün yaptığı konuşmada, metro ücretlerine zam planının iptal edildiğini ilan etti.

Pinera konuşmasında, “Biz halkın fikrine kulak veriyoruz, acil yasa tasarısı gereğince metro ücretlerine zam planını durdurduk” dedi.

Şili ordusu dün akşam başkent Santiago'da protestoların daha da tırmanmasını önlemek amacıyla sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Protestolar dün itibariyle toplam 11 sivil ve 156 polisin yaralanmasına, 41 metro istasyonunun hasar görmesine, 308 kişinin tutuklanmasına neden oldu.

Şiddetli gösterilerin ikinci gününde protestocular barikatlar kurup ateş yaktı, polis göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Santiago Belediye Başkanı Felipe Alessandri şehirdeki durumu “kaotik” olarak nitelendirdi.

“Genel hoşnutsuzluğun ifadesi”

BBC'nin haberine göre protestolar Latin Amerika'nın en istikrarlı ülkelerinden biri olan Şili'de yaşamanın maliyetiyle ilgili genel hoşnutsuzluğu yansıtacak şekilde genişledi.

Santiago'nun bazı bölgelerinde, 1990'da Augusto Pinochet rejiminden dönüşten bu yana ilk defa sokaklarda yüzlerce asker konuşlandırıldı.

El Mercurio gazetesine göre, Concepción, Rancagua, Punta Arenas, Valparaíso, Iquique, Antofagasta, Quillota ve Talca kentlerinde de protesto gösterileri yapıldı.

Öte yandan Cuma akşamı Santiago'da polis ve göstericilerin çarpıştığı sırada Devlet Başkanı Piñera'nın lüks bir İtalyan restoranında çekilmiş fotoğrafı sosyal medyada ağır eleştirilere neden oldu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor