Erdoğan: Suriye'de 12 gözetleme noktası bulunduracağız, Suriye hata yapmasın

2019-10-19 19:51:19

Reuters haber ajansının dün yayımladığı habere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'nin kuzeyinde uzunluğu yaklaşık 444 km ve genişliği yaklaşık 30 km'lik alanı kapsayan “Güvenli Bölge”de 12 gözlem noktası bulunduracaklarını açıkladı.

Erdoğan ayrıca, önümüzdeki hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirecekleri görüşmede “Güvenli Bölge”de ne tür tedbirlerin alınacağını konusunu ele alacaklarını belirtti.

Erdoğan “Suriye yönetimi tek bir hata yaparsa, Türkiye yanıt verecektir” dedi.

Suriye yönetimi, Suriye Halk Koruma Birlikleri'nin (YPG) çekildiği bölgelere girmiş durumda.

Türkiye ile ABD arasında önceki gün YPG'nin sınır bölgesinden çekilmesi ön şartıyla, Suriye'deki askeri operasyonların 120 saatlik süreyle durdurulması konusunda fikir birliği sağlandı.

Reuters haberinde, Türkiye'nin YPG'nin çekileceği bölgede mültecileri yerleştirmeyi hedeflediği belirtildi.

Erdoğan yabancı basına yaptığı açıklamada, “Güvenli bölgeye Deyr Ez-zor ve Rakka kentleri de dahil edilirse, 2 milyon mülteci yerleştirilebilir” dedi.

Resuters'e göre Türkiye, Suriye'de “8 yıl süren savaş” nedeniyle yurtlarını terk eden 3,6 milyon mülteciyi barındırıyor.

Kendisi ile Trump arasında gerçekleştirilen görüşmeye değinen Erdoğan, görüşmede “ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açıldı, gerekirse yüz yüze de görüşebiliriz” ifadesini kullandı.

Öte yandan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad önceki gün yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki askeri operasyonlarını “işgal” olarak niteledi ve karşılık vereceklerini söyledi.

Esad, ülkesini ziyaret eden Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Falih el-Fayyad ile gerçekleştirdiği görüşmede, Türkiye'nin türlü bahaneler bulmasına rağmen, operasyonun “açıkça işgal” olduğunu belirtti.

Esad, bundan sonra Suriye'nin tüm meşru yöntemlerle karşılık vermeyi sürdüreceğinin altını çizdi. Esad Türkiye'nin müdahalesinden sonra ilk kez değerlendirmede bulundu.

Suriye Dışişleri Bakanlığı tarafından önceki gün yapılan açıklamada, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik başlattığı askeri operasyonlar nedeniyle Astana garantör ülkesi olma konumundan uzaklaştığı ve Türkiye'nin bu girişiminin, Astana sürecinin ilkelerine “tamamen zıt” olduğu kaydedildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor