Trump ticaret savaşında yeni bir cephe açtı, hedef AB malları!

2019-10-19 15:02:57

Hollanda Edam peyniri, Fransız şarabı, İskoç viskisi… Avrupa Birliği'nde üretilen birçok ürün bundan böyle Amerikalı alıcıların cebini yakacak.

ABD, Dünya Ticaret Örgütü'nün lehine karar vermesinden hemen sonra 7,5 milyar dolar tutarındaki AB mallarına ek tarife uyguladı. Pek çok AB ürünü yüzde 25 gümrük vergisine tabii olacak.

Liste kabarık: Şarap, viski, zeytinyağı…

Tarifeler Fransa, Almanya, İspanya ve Birleşik Krallık'ta üretilen şaraplar için de geçerli olacak. Bunun Avrupa'da üzüm bağlarını olumsuz etkilemesi bekleniyor. 2017'de AB'nin AB dışı ülkelere ihraç ettiği tüm şarapların yüzde 32'si ABD'ye gitmişti.

Diğer yandan İskoç Viski Birliği'ne (SWA) göre, İskoçya 2018'de ABD'ye yaklaşık 1,3 milyar dolarlık viski ihraç etti.

Tarifeler, dünyanın en büyük zeytinyağı endüstrisine ev sahipliği yapan İspanya'nın güneyindeki Endülüs'te binlerce zeytin yetiştiricisini de etkileyecek. Bu bölge, küresel zeytinyağı üretiminin yaklaşık yarısını gerçekleştiriyor.

AB karşılık verecek

Tarifeler, geçtiğimiz yıl 684 milyar dolar olarak ölçülen AB ithalatının küçük bir kısmını etkileyebilir, ancak tedarikçiler ve alıcılar yine de gelişmeleri endişeyle izliyor.

AB yetkilileri, tarifeleri karşılık vermekten başka çareleri olmayacağını açıklıyor. Avrupa'nın 28 ülkelik ticaret bloğu, geçen yıl Beyaz Saray'ın AB çelik ve alüminyum ürünlerine vergi getirmesinden sonra, Harley Davidson motosikletler dahil olmak üzere bazı Amerikan mallarına bir dizi tarife getirmişti.

Diğer yandan AB Komisyonu Ticaretten Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström, yaptığı açıklamada, ABD'nin AB ürünlerine ilave gümrük vergileri uygulamayı tercih etmesini üzüntüyle karşıladıklarını ifade etti. Malmström, "ABD'nin adımı bize Boeing davasında zamanı gelince kendi gümrük vergilerimizi uygulamak dışında bir alternatif bırakmıyor" değerlendirmesini yaptı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor