AB zirvesinde yoğun gündem: Brexit, genişleme, Türkiye…

2019-10-19 14:50:43

Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi dün sona erdi. Zirvede AB Komisyonu ve İngiltere hükümeti arasında varılan en son “Brexit” anlaşmasına destek verildi, ancak AB'ye katılım müzakereleri konusunda fikir birliğe varılamadı.

Zirvede ayrıca Türkiye'nin askeri operasyonu da ele alındı.

Belçika'nın başkenti Brüksel'de gerçekleşen zirve, belirlenen zaman içinde düzenli bir şekilde “Brexit”in gerçekleşip gerçekleşemeyeceği konusunda önemli bir aşama. Çünkü zirve, belirlenen “Brexit” tarihinden önce AB liderleri için son toplantı durumunda.

Zirve düzenlenmeden birkaç saat önce, AB Komisyonu ve İngiltere hükümeti yeni “Brexit” anlaşması için fikir birliğine vardı. Bunun hemen ardından, son anlaşma İngiltere hariç 27 AB üyesinden destek aldı. Anlaşma Birleşik Krallık Parlamentosu ve Avrupa Parlamentosu'na onay için sunulacak.

AB Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker, anlaşmanın yasal bir belge olduğunu belirterek, iki tarafın anlaşmaya varmasını bir yandan memnuniyetle karşıladığını bir yandan da üzüntü duyduğunu çünkü İngiltere'nin AB'den ayrılmasının üzücü olduğunu ifade etti.

Kuzey Makedonya ve Arnavutluk'ta hayal kırıklığı

Zirveden, katılım müzakerelerine başlamayı bekleyen Kuzey Makedonya ve Arnavutluk'a olumsuz yanıt geldi.

AB'nin kuralına göre, katılım müzakereleri tüm 28 ülkenin kabulüyle başlamalı. Ancak Fransa dahil olmak üzere bazı ülkeler mevcut durumda AB'nin öncelikle iç reform ve entegrasyon sürecine odaklanması gerektiğini savunuyor.

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, böyle anlarda birçok kişide hayal kırıklığı hissinin olmasının anlaşılabilir bir durum olduğunu kaydeden Pendarovski, "Ancak duyguları bir kenara bırakarak yeni realite ile ayık bir şekilde yüzleşmek zorundayız. Hiçbir politik karar sonsuz değildir, hiçbir gelişme nihai değildir." dedi.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama da verilen kararın sorumluluğunun AB'de olduğunu, ülkesinin başlattığı reformlara devam edeceğini söyledi.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, zirve sonrasında düzenlenen basın toplantısında, liderlerin Kuzey Makedonya ve Arnavutluk'la üyelik müzakerelerinin başlatılması konusunda anlaşma sağlayamadığını bildirmişti.

Bunun bir hata olduğunu anlatan Tusk, "Esasen çok utanıyorum. Dün akşam bu iki ülke sınavı başarıyla geçerken, üye ülkeler sınıfta kaldı." diye konuşmuştu.

Tusk, liderlerin genişleme konusunu Aralık ayında düzenlenecek zirvede tekrar ele alacağını kaydetti.

AB zirvesinden Türkiye'ye kınama

AB liderleri Türkiye'nin Suriye'ye düzenlediği askeri operasyonu kınayan bir kararı kabul etti ve bazı AB üye ülkelerinin Türkiye'ye silah satışını durdurma kararı yinelendi.

Türkiye ve ABD, Barış Pınarı Harekatı'na 120 saatliğine ara verilmesi konusunda anlaşmıştı.

Donald Tusk, AB'nin Türkiye'yle gergin ilişkiyi daha da germek istemediğine işaret etti.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk ise anlaşmanın “ateşkes değil, Kürtlerin şartlı çekilmesine yönelik bir talep” olduğunu savundu.

Liderler zirvesinde düzenlenen basın toplantısında, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında varılan anlaşmayı eleştiren Tusk, “Sözde ateşkes, bizim beklediğimiz şey değildi. Aslında, bu bir ateşkes değil Kürtlerin geri çekilmesi talebi. Bizim, Türkiye'ye hızlı şekilde askeri hamlelerine kalıcı bir son verme, güçlerini geri çekme ve uluslararası insani yasaya saygı gösterme çağrısı yapma konusunda bizim tutarlı bir tarzımız olduğunu düşünüyorum” dedi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor