Suriye, İran ve İsrail'den Barış Pınarı harekâtına kınama

2019-10-11 10:51:51

Suriye Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin ülkenin kuzeyine başlattığı Barış Pınarı harekâtını sert bir dille kınadı.

Suriye Dışişleri'nden dün yapılan açıklamada, “Sadece Suriye hükümeti ve ordusu Suriye halkını koruma sorumluluğunu üstelenebilir. Türk saldırganlığına karşı tüm meşru yollarla karşı çıkılacaktır” ifadelerine yer verildi.

Suriye Haber Ajansı'nda dün yer alan habere göre, Türk ordusunun Suriye'nin kuzeyinde su tesisleri, elektrik santralleri ve petrol tesisleri gibi hedeflere yönelik operasyonları devam ediyor.

İran Dışişleri Bakanlığından dün yapılan açıklamada, "Türk ordusu Suriye'ye yönelik saldırıları durdurmalı ve derhal ülkeden ayrılmalıdır" denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İran Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Suriye topraklarındaki askeri operasyonu hakkında kaygılarını iletiyor. Türk ordusu Suriye'ye yönelik saldırıları durdurmalı ve derhal ülkeden ayrılmalıdır. Bu, bölgede insani krizi hafifletmek ve çatışma bölgelerinde sivillerin zarar görmesini engellemek için çok önemlidir.”

Açıklamada, İran'ın Türkiye'nin güvenlik endişelerini anladığı ancak barış yoluyla Suriye'nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesinin gerilimi azaltmanın tek yolu olduğu bildirildi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu aynı gün Barış Pınarı harekatıyla ilgili açıklamada bulundu. Açıklamada “etnik temizlik” uyarısında bulunan Netanyahu, "İsrail, Türkiye'nin Suriye'deki Kürt bölgelerini işgal etmesini kınıyor. Türkiye'nin ve desteklediği grupların Kürtlere karşı etnik temizlik uygulamasına karşı uyarıda bulunuyor. İsrail cesur Kürt halkına insani yardımlarını da arttırmaya hazır" ifadelerini kullandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı, ilgili tüm tarafların Suriye'deki durumu daha karmaşık hâle getirebilecek eylemlerden kaçınmaları gerektiğini açıkladı.

Sözcü Geng Shuang, "Çin, daima Suriye'nin egemenlik, bağımsızlık ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesinde ve bunların korunmasında ısrarcı. İlgili tüm tarafların, Türkiye'nin harekâtının olası sonuçlarından endişe duyduğunu ve Türkiye'yi temkinli olmaya çağırdığını görüyoruz" dedi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor