Biden, Trump'a yönelik azil soruşturmasını destekliyor

2019-10-10 15:40:56

ABD Eski Başkan Yardımcısı ve Demokrat Parti adayı Joe Biden, ABD Başkanı Donald Trump'ın görevinden azline dair soruşturmayı desteklediğini söyledi.

ABD Temsilciler Meclisi'nin Trump'a yönelik azil soruşturmasını başlatmasının ardından, Joe Biden ilk kez pozisyonunu açıkladı.

Biden, dün yaptığı konuşmada, Donald Trump'ın görev yeminini ihlal ve devlete ihanet gerekçesiyle azlinin soruşturulması gerektiğini ifade etti.

Bunun ardından Donald Trump sosyal medya hesabında paylaştığı mesajda, Joe Biden'ın ifadelerinin çok üzücü olduğunu ve kendinin yanlış bir şey yapmadığını kaydetti.

Trump'a yönelik azil soruşturması

Soruşturmanın dayanağını, Trump'ın 2020 Başkanlık seçimlerindeki olası rakibi Joe Biden'ın oğlu Hunter Biden'ın soruşturulması için Ukrayna'ya baskı yaptığı şüphesi oluşturuyor.

Trump ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy arasındaki telefon görüşmesi dökümlerine dayandırılan iddialara göre Trump'ın, Ukrayna'ya yapılacak yardımlar karşılığı Zelenskiy'den istihbarat istediği ifade ediliyor. Trump ise Zelenskiy ile yaptığı görüşmenin tamamen usullere uygun olduğunu savunuyor.

Trump'ın Ukrayna liderine Biden ve ailesini soruşturması durumunda yardım edeceğini söylediği iddia edilmiş, Demokratlar da bu iddia üzerine azil soruşturması başlatmıştı.

ABD Başkanı Trump ise telefon görüşmesinden önce Ukrayna'ya 400 milyon dolarlık yardımların askıya alındığını bildirmişti.

Beyaz Saray, görüşmenin dökümünü yayımlamış ve yardımlarla görüşme arasında ilişki olmadığını savunmuştu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor