Üç bilim insanına 2019 Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü verildi

2019-10-08 09:55:33

2019 Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü'nün sahipleri açıklandı. Nobel Tıp Ödülü üç bilim insanı Kaelin, Ratcliffe ve Semenza'ya verildi.

Bilim insanları William G. Kaelin Jr (ABD), Sir Peter J. Ratcliffe (İngiltere) ve Gregg L. Semenza (ABD), “hücrelerin oksijen kullanılabilirliğini nasıl algıladıkları ve buna nasıl adapte oldukları” konusundaki çalışmalarıyla Fizyoloji/Tıp Alanında Nobel Ödülü'ne layık görüldüğü açıklandı.

Nobel Ödül Komitesi'nden yapılan açıklamada, “William G. Kaelin Jr, Sir Peter J. Ratcliffe ve Gregg L. Semenza, farklı oksijen seviyelerine yanıt olarak genlerin aktivitesini düzenleyen moleküler işleyişi tanımladı” denildi.

Harvard Üniversitesi'nde onkoloji profesörü olan Kaelin Jr., “tümör baskılayıcı proteinler' üzerinde yaptığı çalışmalarla biliniyor. John Hopkins Üniversitesi'nde yine onkoloji alanında çalışan Semenza da “kanser hücrelerinin oksijensiz ortamlara adapte olmasını sağlayan HIF-1'i (hipoksiye bağlı faktörler)” keşfetmesiyle tanınıyor.

Oxford Üniversitesi'nde moleküler biyolog olan Ratcliffe ise ‘hipoksiye hücresel reaksiyonlar' alanında araştırma yapıyor.

Bu alandaki ödül, her yıl dağıtılan Nobellerin ilki. Bu hafta boyunca Fizik, Kimya, Barış ve Edebiyat alanında ödül alanlar açıklanacak. Nobel Barış Ödülü dışındaki tüm ödüller 10 Aralık'ta İsveç'in başkenti Stockholm'de düzenlenen törenle sahiplerine verilecek.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor