Japonya ve ABD arasında ticaret anlaşması

2019-09-26 16:16:13

ABD ile Japonya, bazı tarım ve sanayi ürünlerine yönelik gümrük vergilerinin iptali ya da düşürülmesini ve dijital ticaretin pekiştirilmesini öngören bir anlaşma imzaladı.


ABD Başkanı Donald Trump ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe dün BM'nin New York'taki genel merkezinde söz konusu anlaşmaya imza attı.


Anlaşmaya göre bazı tarım ve sanayi ürünlerine yönelik tarifelerin iptal edileceği veya düşürüleceği, ancak anlaşmaya otomotiv ürünlerinin dâhil edilmediği kaydedildi.


Aynı gün düzenlenen imza töreninde konuşma yapan Trump, anlaşmayı, ABD ve Japonya'nın “adil, çifte kazançlı ve kapsamlı bir ticaret anlaşmasına” varması yönünde atılan önemli bir adım olarak nitelendirdi.


Trump, anlaşma uyarınca Japonya'nın 7 milyar ABD Doları değerindeki Amerikan mallarına piyasa sağlayacağına, dana eti, peynir ve şarap gibi ürünlere uygulanan tarifeyi düşüreceğine ve badem ile mısır gibi ürünlere yönelik gümrük vergisini de kaldıracağına dikkat çekti.


Ayrıca, anlaşmanın iki ülke arasında 40 milyar dolar tutarında dijital ticareti de kapsadığı belirtildi.


Şinzo Abe, anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle birlikte Japonya'nın ABD'deki yatırımlarının kuşkusuz artacağına işaret ederek, bunun iki ülke için de çifte kazanç getiren bir adım olacağını belirtti.


ABD ve Japonya tarafından aynı gün yapılan ortak açıklamada, iki ülkenin 4 ay içinde ticaret görüşmelerini tamamlamayı arzuladıkları bildirildi.   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor