Fed faiz kararını açıkladı

2019-09-19 09:39:02 CRI

ABD Merkez Bankası (Fed) dün, politika faizini 25 baz puan indirerek yüzde 1,75-2,00 aralığına çektiğini bildirdi. 
ABD Merkez Bankası Fed, faizlerde 25 baz puanlık indirim yapıldığını açıkladı. Açıklamada, politika faiz oranının yüzde 1,75-2,00 aralığında tutulduğu, faiz oranının indirilmesi kararının 3'e karşı 7 oyla alındığı kaydedildi.


Rezerv fazlasına uygulanan faiz oranı (OIER) yüzde 2,10'dan oy birliğiyle yüzde 1,80'e indirildi. Beklenti yüzde 1,80 idi.
Fed, 31 Temmuz tarihinde de politika faiz oranını 25 baz puan indirerek yüzde 2,00-2,25 aralığına çekme kararı almıştı.


Fed'in politika faizini 25 baz puan düşürerek yüzde 1,75 - 2,00 aralığına çekmesinin ardından basın toplantısına katılan Fed Başkanı Jerome Powell, “Eğer ekonomi terse dönerse daha geniş çaplı bir faiz indirim dizisi uygun olabilir.” dedi.
Faiz oranlarının düşürülmesinin ekonominin gücünün korunması ve risklere karşı güvence yaratılması amacıyla uygulandığının altını çizen Powell, ekonominin temel görümünün olumlu, istihdam piyasasının ise güçlü olduğunu kaydetti.
Powell, bu hafta piyasalarda finansman baskısının yükseldiğini belirterek, faiz oranlarının uygun aralıkta tutulması için gerekli operasyonların uygulanmasına devam edileceğini bildirdi.
Para politikasında önceden belirlenmiş bir istikametin bulunmadığını söyleyen Powell, “Fed'in bundan sonra faizlere ilişkin ne yapacağı gelecek verilere bağlı olacak.” diye konuştu.
Komite üyeleri arasında görüş ayrılıklarının bulunduğu yönündeki soruya ise Powell, “Fed yetkilileri için bu, zorlu bir muhakeme zamanı.” karşılığını verdi.
ABD ekonomisini ılımlı hızda büyümeye devam etmesinin beklendiğinin altını çizen Powell, ticaretteki belirsizliklerin büyümedeki yavaşlamanın nedeni olduğunu vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor