BM 74. Genel Kurulu başladı

2019-09-18 12:24:21 CRI

Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurulu dün, örgütün New York'taki merkezinde başladı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve BM Genel Kurulu Başkanı Tijjani Muhammed-Bande, uluslararası topluma çok taraflılığı koruyarak, insanlığın karşı karşıya bulunduğu zorluklar ile tehditleri beraber göğüsleme çağrısında bulundu.

Guterres açılış töreninde yaptığı konuşmada, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmak ve iklim değişikliğini göğüslemek için harekete geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

2020'nin kritik bir yıl olduğuna dikkat çeken Guterres, insanların küresel tehditlere asıl çözüm sağlayabilecek unsurun çok taraflılık olduğuna inandırılması gerektiğinin altını çizdi.

Guterres, dünyanın güçlü ve verimli çok taraflı bir kuruluşa ihtiyaç duyduğunu, global ilişkilerin de uluslararası hukuk temelinde oluşturulması gerektiğini anımsattı.

BM Genel Kurulu'nun özgün ve vazgeçilmez bir forum olduğuna işaret eden Guterres, şeffaflığın arttırılmasının, diyaloğun yoğunlaştırılmasının ve anlayışın pekiştirilmesinin ülkeler arasındaki güven eksikliğini kapatmak için çok önemli olduğunu ifade etti.

Guterres ayrıca, hükümetlerarası bir örgüt olan BM'nin diğer uluslarası ve bölgesel örgütlerle işbirliğini güçlendirmenin yanı sıra, işletmeler, sivil toplum kuruluşları ve diğer ilgili taraflarla daha sıkı bağlar kurması gerektiğini dile getirdi.

BM 74. Genel Kurulu Başkanı Tijjani Muhammed-Bande ise, Genel Kurul'un yoksulluk, açlık, kaliteli eğitim, iklim değişikliğiyle mücadele eylem planı ve kapsayıcılık gibi konuları kapsayan sürdürülebilir kalkınma hedeflerine odaklanacağını kaydetti.

Bande, BM Genel Kurulu'nun barış ve güvenliği ilerleteceğine dikkat çekerek, kurulun çatışmaları önlemek amacıyla Güvenlik Konseyi ve BM Sekreterliği'yle eşgüdüm ve işbirliğini güçlendireceğini söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor