Batı Afrika ülkeleri terörle mücadeleyi görüştü

2019-09-15 14:51:54

Batı Afrika Ülkeleri Ekonomi Topluluğu (ECOWAS) Zirvesi'nde bölgede terörle mücadelede kullanılmak üzere 1 milyar dolar değerinde bir fon kurulması kararı alındı.

ECOWAS Zirvesi, 15 üye ülkenin yanı sıra Moritanya ve Çad'ın katılımıyla dün Burkina Faso'nun başkenti Ouagadougou'da düzenlendi.

Batı Afrika'daki kalkınma ve güvenlik sorunlarında işbirliği sağlanmasını hedefleyen G5 Sahel'in dönem başkanlığını yürüten Burkina Faso'nun Cumhurbaşkanı Roch Marc Christian Kabore, zirvede yaptığı açıklamada, son aylarda terörist faaliyetlerin bölgedeki milyonlarca sivilin evlerini terk etmek zorunda kalmasına ve ciddi bir insani krize yol açtığını söyledi.

Kabore, mevcut güvenlik durumu nedeniyle Batı Afrika ülkelerinin insan kaynağı, istihbarat ve donanım paylaşımında bulunması, güvenlik güçlerini birleştirerek terörle hep birlikte mücadele etmesi gerektiğini vurguladı.

Zirvede ayrıca, bölgedeki terörle mücadele çalışmalarında kullanılmak üzere 1 milyar dolar değerinde bir fon kurulmasına karar verildi. Fon sayesinde, ilgili ülkelerin güvenlik güçlerinin donanımlarının ve istihbarat becerilerinin yükseltilmesinin hedeflendiği ifade edildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor