BM, Batı ülkelerinin tek taraflı yaptırımlarını eleştirdi

2019-09-13 15:38:00 CRI

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi'nin 42'inci Oturumu 9 Eylül'de İsviçre'nin Cenevre kentinde gerçekleştirildi.

Oturum kapsamında dün düzenlenen “tek taraflı yaptırımlar ve insan hakları sorunu” konulu seminerde, Batı ülkelerinin tek taraflı yaptırımları eleştiri oklarının hedefi oldu.

Çinli temsilci seminerde, ülkelerin güç politikası izleyerek, tek taraflı yaptırım uygulaması ve başka ülkelere keyfi olarak ekonomik ve finansal kısıtlamalar getirmesi, hatta üçüncü taraflara hedef ülke ile normal ilişkiler yürütmesi nedeniyle gözdağı vermesinin, o ülkenin halkının insan haklarının korunmasını ciddi şekilde engellediğine dikkat çekti. Çinli temsilci, uluslararası toplumun bu konuda tetikte olması gerektiğini belirtti.

Her şekildeki tek taraflı yaptırıma kararlılıkla karşı çıktıklarını kaydeden Çinli temsilci, ilgili ülkelerin söz konusu siyasi zorbalığı durdurması gerektiğini vurguladı.

Rusya, Küba, İran, Venezuela ve Suriye dâhil 50 ülkenin katılımıyla düzenlenen seminerde, Batı ülkelerinin tek taraflı yaptırımlarının insan haklarına zarar vermesini engelleyen uluslararası yasanın da bir an önce çıkarılması çağrısında bulunuldu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor