Avrupa Merkez Bankası mevduat faizini düşürdü

2019-09-13 14:08:12 CRI

Avrupa Merkez Bankası Avro Bölgesi ekonomisini canlandırmak için yeni bir tahvil alım programı açıkladı.

AMB mevduat faizini beklentilere paralel olarak 10 baz puan düşürerek eksi yüzde 0,4'ten eksi yüzde 0,5'e çekti. Politika faizi yüzde sıfır ve marjinal fonlama faizi de yüzde 0,25'te bırakıldı.

Banka ayrıca 1 Kasım'dan itibaren her ay 20 milyar avro tahvil alacağını ve tahvil alımlarının gerektiği müddetçe devam edeceğini açıkladı. Enflasyon görünümü iyileşene kadar faiz oranlarının uzun süre daha mevcut seviyelerde veya daha düşük seviyelerde kalabileceği belirtildi.

Bankaların fazla likidite için varlıklarının bir kısmının negatif faizden muaf tutulacağı belirtilerek 2 kademeli faiz sistemine geçileceği ifade edildi.

Avro Bölgesi'nde zayıflayan ekonomi, ABD-Çin ticaret savaşları, enflasyonun yüzde 2'lik hedefin altında seyretmesi gibi faktörler AMB'nin bu kararı almasında etkili oldu. Karar öncesi açıklanan sanayi üretim verisi de Temmuz'da yüzde 0,4 ile beklentiden fazla düştü.

Almanya ve Hollanda gibi çekirdek ekonomilerin yöneticilerinin parasal genişlemeye karşı olmasına rağmen bugün geniş çaplı alınan önlemler, gelecek ay görevi bırakmaya hazırlanan Başkan Mario Draghi'nin zaferi olarak görülüyor. Ancak AMB'nin bu önlemlerinin efektif olup olmayacağına dair şüpheler de mevcut.

Küresel ekonomilerdeki zayıflık nedeniyle Merkez Bankaları gevşeme politikalarına dönüyor. Fed'in gelecek haftaki toplantısında faiz oranını bu yıl ikinci kez indirmesi bekleniyor


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor