“ABD-Çin ticari sürtüşmeleri işletmelerin Çin'den çekilmesine neden olmadı”

2019-09-11 17:57:18

ABD'nin önde gelen düşünce kuruluşu Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü'nden araştırmacı Nicholas R. Lardy, ABD ve Çin arasındaki ticari sürtüşmelerin Çin'e gerçekleştirilen doğrudan yatırımın azalmasına ve ABD'nin ek tarife uygulamasının yabancı işletmelerin Çin'den ayrılmasına yol açmadığını belirtti.


Lardy, dün kaleme aldığı “Yabancı işletmeler Çin'den grup halinde ayrıldı mı?” başlıklı yazısında, Çin'e yapılan finans dışı doğrudan yabancı yatırımın her yıl yaklaşık 140 milyar doları bulduğuna dikkat çekerek, bunun her ay binlerce yabancı işletmenin Çin'de faaliyete başladığı anlamına geldiğine işaret etti.


2018 yılının ortalarından bu yana geçen süre içinde Çin'e giren doğrudan yabancı yatırımın yıllık artış hızının yüzde 3 olduğuna dikkat çeken Lardy, bu rakamın beş yıl öncesiyle hemen hemen aynı olduğunu vurguladı.


Lardy yazısında, ABD-Çin Ticaret Konseyi'nin en son yaptığı anketin sonuçlarına göre, ankete katılan Amerikan işletmelerinin yüzde 97'sinin Çin'deki faaliyetlerinin kazançlı olduğuna dikkat çekerek, ankete katılan işletmelerin yüzde 87'sinin Çin'den ayrılmayı planlamadığının altını çizdi.


Çin'den ayrılmanın Amerikan işletmeleri için yüksek maliyetli bir iş olduğuna işaret eden Lardy, Çin'de yabancı işletme sayısının 500 bini bulduğuna dikkat çekerek, çok az sayıda işletmenin Çin'den ayrıldığını ve bunun genel eğilimi temsil etmediğini kaydetti.


Lardy, Amerikan işletmelerinin Çin'den ayrılmasının arkasında üretim maliyetini düşürme gibi unsurların yattığını savundu.

Bazı Amerikan siyasetçilerin, yabancı yatırımların gruplar halinde Çin'den ayrılmasıyla Çin'in boyun eğmesini amaçladıklarını belirterek, ancak bu talebin yalnızca bir hayal olduğunu çünkü çok az işletmenin bu yola başvurduğunu sözlerine ekledi.  


     

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor