Yorum: Hong Kong'da 'Renkli Devrim' girişimi, başarısızlığa mahkûm

2019-08-31 21:19:43

Bir başka sebep ABD'nin doğrudan müdahalesinin bariz olması. Çin ile ABD arasında ticari bir savaş vuku buluyor. ABD Başkanı Donald Trump başlangıçta hemen zafer kazanacağını zannetti. Bu çok aptalca bir karar. Sonucu gördünüz mü? Savaş onun cephesinde iyi gitmiyor. Çin'in karşı tedbirleri doğru ve kesin. Bunun etkisiyle ABD'de borsalar değer kaybediyor. Trump da bundan çok korkuyor. Borsadaki düşüş onun alacağı oyları olumsuz etkiliyor. Trump, yalnızca 2020 seçimlerini dikkate alıyor. ABD'den bir yetkili, “Hong Kong'daki protesto yürüyüşü ABD'nin lehinedir” demişti. Yani onlar için yürüyüş, Çin-ABD ticaret müzakerelerinde Çin'e baskı uygulamak için kullanılacak bir kart olabilir.


ABD ve İngiltere bayrakları taşıyan protestocuların amacı ne?


Soru: Bazı protestocular, son günlerde Hong Kong'da meydana gelen şiddet olaylarında ABD ve İngiltere bayrakları gösterdiler. Hatta “İngiltere sömürgesine geri dönmek istiyoruz” sloganları attılar. Sizce bu protestocuların amacı nedir?


Zhang Weiwei: Hiçbir eğitimli vatandaş bu eylemleri kabul edemez. Onlara “vatan haini” deriz. Ancak bu kişilerin gücü hafife alınacak gibi değil. Çinliye benziyor olabilirler, fakat ellerinde İngiliz veya Kanada pasaportu taşıyorlar. Onlar Batı ülkelerinin her şeyin en iyisini temsil ettiğini düşünüyorlar. Şu anda ABD ve İngiltere'de kişi başına düşen milli gelir, Hong Kong'dakinden daha düşük. Yine de onlar İngiltere ve ABD'ye biat ediyorlar. Bu harekette de ABD ve İngiltere'nin desteğini, parasını alıyorlar.


Ben Ukrayna'da “Renkli Devrim” yaşandığı sırada Kiev'e gittim. Avrupa Birliği, ABD ve İngiltere bayrakları tutan protestocular gördüm. Batı ülkeleri ana akım medyayı kontrolü altına almıştı. Protestoların arka planında farklı sesler çıktığında Batı merkezli medya kuruluşları hemen harekete geçerek söz konusu “Renkli Devrim”in kendiliğinden olduğu değerlendirmesinde bulundular. Bu, “Renkli Devrim”in bir yöntemidir. Onlar elbette ki “Bu sizin iç çelişkiniz, benimle hiçbir ilişkisi yok” diyeceklerdir.


Batılı güçlerin dikkatle planladıkları eylemler

Bazı temel gerçeklere bakabilirsiniz. Birincisi, ABD ve İngiltere'nin Hong Kong Konsolosluklarında çalışan kişi sayısı Beijing Büyükelçiliklerindeki ve Shanghai Konsolosluklarındaki personel sayısını geçmiştir. Bunlar sadece diplomatik temsilciliklerdeki veya elçiliklerdeki çalışanlar, bir de farklı kurumlarda çalışan kişiler var. Korkarım, onların sayısı da konsolosluklardaki personel sayısının on katıdır.


O halde, bir kısmı tarihi nedenlerle orada. Zira İngiliz sömürgesi altında geçen 150 yılda çok sayıda İngiliz Hong Kong'a yerleşti, bazı kurumlar çok önceden kuruldu. Ancak sonradan bazı karşıt güçler bu kurumlara sızmıştır.


Soru: Fakat ABD Başkanı Donald Trump, daha önce “Hong Kong işleri, Çin'in içişleridir” demişti.


Zhang Weiwei: Burada iki farklı güçten söz etmek gerek. Trump açık bir şekilde “Bu Çin'in içişleridir, biz karışmayalım” dedi. Çünkü o sırada kafasında başka bir mesele vardı-2020 seçimleri. Hong Kong Borsası'nın Amerikan borsalarını etkilemesinden korkuyordu. Borsadaki bir sarsıntı, seçimler açısından zararlı olabilirdi. Ancak Nancy Pelosi ve Pompeo, bu kişilerin endişe ettiği konu seçimler değildi.


Eylemlerin örgütlenme sürecinin tamamına bir bakın. “Renkli Devrim” klasik bir işarettir. Gene Sharp, yüzden fazla yöntem geliştirmiştir. İnsan zinciriyle olsun, bankaya akınla, sloganlarla, kıyafetlerle olsun, hepsi profesyonel eğitimden geçti. Şüphesiz, aynı yolları kullanmak isteyeceklerdir, sadece başarılı olamayacaklar o kadar.


Soru: Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi Sözcüsü, Hong Kong'daki radikal gösterilerde terörizm belirtilerinin ortaya çıktığını ifade etmiştir, bu konu hakkında sizin yorumunuz nedir?


Zhang Weiwei: Söylediğiniz gibi söz konusu belirtileri siz de gördünüz, örneğin onlar Molotof kokteylleriyle saldırdılar, havalimanlarına izinsiz girip iç kesimden gelen vatandaşlara şiddet uyguladılar, tüm bunlar terörizm belirtileridir. Biz bu tür girişimlerin daha da büyümesini önlemek zorundayız, bu şart…

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor