Yorum: Hong Kong'da 'Renkli Devrim' girişimi, başarısızlığa mahkûm

2019-08-31 21:19:43

Son 2 ayda Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde radikal protestocuların şiddet eylemleri durmadan tırmanarak, sıradan halkın yaşamını ciddi şekilde etkiledi ve bölge ekonomisine darbe indirdi.


Ancak Batılı ülkelerdeki bazı politikacılar, açıklamalarıyla Hong Kong işlerine müdahale etmeye kalkıştılar. Çin'in içişlerine kabaca karışmaya, hatta Hong Kong meselesini Çin ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari müzakerelerle ilişkilendirmeye çalıştılar.


Çin'in Fudan Üniversitesi Çin Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Zhang Weiwei, Çin Medya Grubu'na verdiği demeçte, Hong Kong'daki gelişmeleri değerlendirerek, protestocuların “Renkli Devrim” modeline göre hareket ettiğini, ancak bu tür bir girişimin Hong Kong'da kesinlikle başarısızlıkla sonuçlanacağını vurguladı.


Demecinde 2011 yılında meydana gelen “Arap Baharı” olayını hatırlatan Zhang, “O dönemde birçok Arap ülkesinde çelişkiler söz konusuydu, ancak bunun arkasında daha önemli sebepler vardı. ABD'nin 'derin devlet' adıyla bilinen bazı güçleri büyük rol oynadı. Wall Street, National Endowment for Democracy (NED) ve CIA, yıllardır farklı rejimi olan ülkelerde kaos yaratmak için girişimlere bulunuyor. Ancak bence, bu güçlerin 'Arap Baharı' girişimleri, 'Arap Kışı'na dönüşecektir.” diye konuştu.


Zhang Weiwei, çok sayıda internet yazarı yetiştiren NEC ve CIA gibi güçlerin, internet ve çeşitli eğitim programıyla gençleri etkilemek, bilim insanlarına burs sunarak onların sözde demokrasi adına şiddet içermeyen girişimlerde bulunmalarını teşvik etmek suretiyle Arap dünyasında iktidar devrilmesine yol açtığına dikkat çekti.


Hong Kong'daki yasa dışı mitingler ve şiddet olayları iki aydır sürüyor. Bu olayların “Renkli Devrim” niteliği gün geçtikçe netleşiyor. Son zamanlarda Hong Konglular ABD'nin Hong Kong Başkonsolosluğu'nda “Hong Kong'daki çeteler ABD'nin ürünüdür” sloganı atarak Washington'un Çin'in içişlerine karışmasını protesto etti. Durumu Zhang Weiwei değerlendirdi.


Hong Kong'da Arap Baharı mı yaşanıyor?


Soru: Hong Kong'un çok çelişkili bir durum içinde bulunduğunu söylemiştiniz. Hong Kong'da Kuzey Afrika ve Mısır'da olduğu gibi bir “Arap Baharı” yaşanır mı?


Zhang Weiwei: Hong Kong kamuoyunu yakından takip ediyorum. Halkın en çok ilgilendiği konuların başında geçim, istihdam ve konaklama sayılabilir.


Sözde “Renkli Devrim”i ilerleten Batılı güçler gençlerin öfkesini Hong Kong hükümetine çekiyor. Fakat bu hareket alevlendikten sonra Hong Kong ekonomisine ciddi zarar vermeye başladı. İstatistiklere göre, Hong Kong'da otellerin doluluk oranı yüzde 50 düşerken, taksi şoförlerinin zararı ise yüzde 50'yi aşıyor. Bu kayıp 2008 yılında meydana gelen finans krizinde görülen zarardan daha fazla ve devamlı.


Tüm bunlar, Hong Kong'daki hareketin uzun sürmeyeceği anlamına geliyor. Hareketin zayıfladığının bir sinyali 16 Ağustos'ta görüldü. Sözde “paraları çek” kampanyası yapıldı. Yani Hong Kong'da herkesin bankadaki paralarını çekip dolara çevirmesi istendi. Sonuç olarak, Hong Kong genelinde bankalardan toplam 2,5 milyon yuan çekildi. Bu parayla bir park yeri bile satın alınamaz. Yani Hong Kong vatandaşlarının çoğu bu harekete destek vermiyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor