ABD Ticaret Odası: Ticari müzakereler yeniden başlatılmalı

2019-08-30 18:37:42

ABD Ticaret Odası (USCC), ABD ve Çin arasındaki ticari sürtüşmenin tırmanmasıyla ortaya çıkan resesyon riski konusunda uyarıda bulunarak, ticari müzakerelerin yeniden başlatılması çağrısı yaptı.

USCC Başkanı Thomas Donohue'nin dün Washington Post'ta yayımlanan makalesinde, “Bu belirsizlik döneminde, liderlerimizin kararlı adımlar atarak ekonomiyi canlandırmaları ve resesyonu gerçeğe dönüştürebilecek eylemlerden kaçınmaları son derece önemlidir.” ifadesi yer aldı.

Ticaret Odası Başkanı, makalesinde, ABD'li işletmelerin yatırımlarının son üç yılda ilk kez düştüğü, imalat sektörünün geçen yılın aralık ayından bu yana gerilediği ve tarım gelirinin büyük ölçüde azaldığı bilgilerini verdi.

ABD'nin yapabileceği en büyük hatanın belirsizliği daha da artırmak olduğuna işaret eden Donohue, “Trump yönetimi, Çin'le arasındaki ticari gerginliğe bir son vermelidir.” ifadesini kullandı.

Fortune 500 şirketlerinin yöneticilerinin, gümrük tarifelerinin getirdiği ekonomik etkilerden büyük endişe duyduklarını da dile getiren Thomas Donohue, tarife gerginliğinin ticari anlaşma ihtimalini artırmadığı gibi ABD için resesyon riski anlamına geldiğine dikkat çekti.

USCC Başkanı, iki ülkeye ticari müzakerelerin yeniden başlatılması, belirsiz unsurların ortadan kaldırılması ve şirketlere yeniden güven verilmesi çağrısında bulundu.

Ulusal İş Dünyası Ekonomistleri Birliği'nin ay başında yayımladığı bir ankete göre, ekonomistlerin yüzde 38'i ABD'nin 2020'de resesyona gireceğini, yüzde 34'ü ise resesyonun 2021'de başlayacağını düşünüyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor