ABD'nin tarife uygulaması dünya genelinde tepki uyandırdı

2019-08-29 12:00:57 CRI

ABD hükümetinin ülkenin şirketlerini Çin piyasasından ayrılmaya zorlamak amacıyla Uluslararası Acil Ekonomik Güçler Yasası'nı kullanacağını ilan etmesi gibi girişimlerine uluslararası toplumdan tepki yağıyor.

ABD Ulusal Perakendeciler Birliği tarafından 23 Ağustos'ta yapılan açıklamada, ülkedeki perakendecilerin dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin'den ayrılmasının pek mümkün olmadığına işaret edildi.

ABD Ticaret Odası İcra Başkanı Yardımcısı Myron Brilliant aynı gün yaptığı açıklamada, Çin ile ABD arasında yapıcı bir ekonomik ve ticari ilişki bulunmasının her iki taraf için faydalı bir tercih olduğunu söyledi. Brilliant, iki tarafa görüşme masasına dönerek, bir an önce fikir birliğine varma çağrısında bulundu.

Bunun yanı sıra, New York Times, The Wall Street Journal, USA Today, CNBC ve Bloomberg gibi ABD'nin önde gelen basın organlarında yayınlanan yorumlarda, ABD Başkanı Donald Trump'ın ABD'li şirketleri Çin'den ayrılmaya zorlama hakkına sahip olmadığına vurgu yapıldı. Yorumlara göre, Çin'le mevcut ticari ortaklık ilişkisini bilerek kesmek, ABD işletmeler ile tüketicilerin menfaatine ve ABD ekonomisi ile küresel ekonominin gelişmesine zarar verecek.

ABD'nin söz konusu girişimi uluslararası toplumda da endişelere yol açtı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 26 Ağustos'ta G7 Zirvesi'nin kapanışında, Çin ve ABD'nin ticari konularda bir an önce fikir birliğine varmasını umduğunu, çünkü bu mutabakatın dünya ekonomisine zarar veren belirsizlik unsurlarının yok edilmesine yardımcı olacağını belirtti.

Öte yandan Rus basınında çıkan analizlerde, Çin ile ABD arasındaki ticaret sürtüşmelerinin dünyada yeni bir ekonomik krize yol açacağı uyarısı yapıldı.

Rus Kommersant gazetesinde yer alan bir habere göre, ABD'nin Çin menşeli ürünlere ek tarife uygulayacağını açıkladığı 24 Ağustos'ta, borsadaki dalgalanmalar Amazon, Facebook, Google ve Microsoft gibi büyük şirketlerin zarar görmesine neden oldu.

Tanınmış Japon ekonomist Ehara Noriyoshi de, ABD'nin ticaret sürtüşmelerini sürekli tırmandırdığı bir zeminde, ABD'de söz konusu ürünlerin fiyatlarında artış görüldüğüne ve ABD halkının günlük yaşamının bu durumdan çok etkilendiğine işaret etti.

Ehara Noriyoshi ayrıca, Çin'in ABD'ye yönelik yatırımlarının azalmasının da ABD'lilerin istihdamına etki ettiğini söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor