“Fed, yanlış ticaret politikalarına imkan tanımamalı”

2019-08-28 20:23:23

Fed New York Şubesi'nin eski başkanı William Dudley, ABD yönetiminin Çin'e açtığı “ticaret savaşının" işletmelerin ve tüketicilerin güvenini zayıflatarak, ABD ekonomisine dair öngörüleri kötüleştirdiğini belirtti.

Dudley, Washington'un politikalarını “insan yapımı felaket” olarak nitelendirdi.

William Dudley, Bloomberg için kaleme aldığı makalede, Fed'in fiyat istikrarı ve azami istihdam hedefleriyle para politikalarını ayarladığını, kararlarının hükümet harcamalarını, ticaret politikalarını ve diğer alanları nasıl etkileyeceğini nadiren dikkate aldığını ifade etti.

Dudley, “Trump'ın Çin ile girdiği ticaret savaşı, ABD ekonomisine dair öngörüleri kötüleştirirse Fed de para politikasını buna uygun olarak düzenleyecek, bu durumda faizleri düşürecek.” ifadesini kullandı.

Makalede, Fed'in ayarlamalarının Trump'ın ticaret savaşını tırmandırmasına ve ekonomide resesyon riskinin artmasına yol açması durumunda ise Fed'in çabalarının sadece etkisiz kalmayacağı, aynı zamanda durumu kötüleştireceği yazıldı.

Fed Başkanı Jerome Powell'in de geçen hafta yaptığı konuşmada, para politikasının uluslararası ticaret için kesin eylem kuralları sağlayamadığını kabul ettiği hatırlatılan makalede, bunun ABD hükümetine Fed'in elindeki araçların ticaret savaşının hasarlarını azaltmak için yeterli olmadığı yönünde yapılan bir uyarı olduğu belirtildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor