“ABD'de silah şiddeti insan haklarını çiğniyor”

2019-08-24 19:23:39 CRI

Çin İnsan Hakları Çalışmaları Derneği'nin bugün yayımladığı makalede, ABD'de uzun yıllardır çözülemeyen silah şiddeti sorununun insan haklarını ciddi şekilde çiğnediği vurgulandı.

ABD'de son dönemde çok sayıda kitlesel silahlı saldırı meydana geldiğine ve saldırılarda birçok can kaybı yaşandığına işaret edilen makalede, bu saldırıların ülkedeki silahlanma seviyesinin ciddi sonuçları ile ülkenin siyasi ve sosyal sistemlerinin içinde bulunduğu derin krizi yansıttığı kaydedildi. Makalede, söz konusu saldırıların, Washington'un insan hakları konusundaki ikiyüzlü tutumunu gösterdiği de yazıldı.

ABD'nin dünyada bireysel silahlanma açısından ilk sırada bulunduğunun altı çizilen makalede, şu an vatandaşların sahip olduğu silah sayısının ülke nüfusunu aştığı belirtildi.

Aşırı silahlanmanın silahlı şiddete yol açtığı konusunda bir şüphe bulunmadığı belirtilen makalede, ABD'de 2018 yılında meydana gelen 57 bin 103 silahlı saldırı vakasında 14 bin 717 kişinin hayatını kaybettiği, 28 bin 172 kişinin de yaralandığı bilgisi verildi.

Makalede, “Yinelenen ölümcül saldırı vakaları, ABD'nin alametifarikası hâline geldi.” ifadesi kullanıldı.

Çin İnsan Hakları Çalışmaları Derneği'nce yayımlanan makalede, silah şiddetinin insan haklarını ciddi şekilde çiğnediği, özellikle ABD vatandaşlarının yaşam haklarını doğrudan ihlal ettiği vurgulandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor