Danimarka başbakanından ziyareti erteleyen Trump'a yanıt

2019-08-22 09:50:35

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, ABD Başkanı Donald Trump'ın Danimarka ziyaretini ertelemesinin kendilerini şaşırttığını ifade etti.

Frederiksen dün başkent Kopenhag'da düzenlenen basın toplantısında, Trump'ın ziyaretini ertelemesinin iki ülke arasındaki işbirliği ve diyaloğu etkilemeyeceğini, ABD ile Kuzey Kutup bölgesinde işbirliğini güçlendirmeye devam etmek istediklerini söyledi.

Trump önceki gün Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, “Danimarka inanılmaz insanlarıyla çok özel bir ülke ancak Başbakan Mette Frederiksen'in Grönland konusundaki yorumları üzerine kendisiyle iki hafta içerisinde yapacağımız buluşmayı başka bir zamana erteleyeceğim” ifadelerini kullandı.

Trump gazetecilere yaptığı açıklamada Danimarka'nın özerk bölgesi olan Grönland'ı satın almak konusunda ciddi olduğunu doğruladı. Frederiksen, Trump'ın Grönland adasını satın alma teklifini "absürd" bulduğunu dile getirmişti.。

Grönland, Danimarka'ya bağlı özerk bir bölge. Egemenlik sahibi Danimarka ise savunma ve dış politika alanında bölgeyi kontrol ediyor.

ABD neden Grönland'ı almak istiyor?

Trump konuyu "büyük bir gayrimenkul anlaşması" olarak görüyor ve bu sayede kendi isminin de 1867'de Alaska'yı Rusya'dan alan Başkan Andrew Johnson ve 1803'te Lousiana'yı Fransa'dan alan Thomas Jefferson ile beraber anılmasını istiyor.

Guardian'da Trump'ın danışmanlarına dayandırılarak verilen 19 Ağustos tarihli haberde, ABD'nin bu adımla endüstriyel metaller konusunda Çin'e ve askeri alanda Rusya'ya karşılık verme amacı taşıdığı da belirtiliyor. Aynı haberde Grönland'ın neodim, praseodim, disprosyum ve terbiyum gibi önemli nadir toprak metalleri barındırdığı belirtiliyor.

Çin, bir süre önce Çin'den ithal edilen nadir toprak elementlerinin ticaret savaşında kendisine karşı kullanılmaması gerektiğini açıklamıştı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor