Hong Kong gerçeklerine sosyal medya filtresi

2019-08-20 20:44:47 CRI

Hong Kong gerçeklerine sosyal medya filtresi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli sosyal medya platformları olan Twitter ile Facebook, Hong Kong'da yaşanan şiddet olaylarını gizlemek ve Çin karşıtı eylemleri meşrulaştırmak için filtre uygulamasına geçti.

Facebook'tan yapılan açıklamada Hong Kong'la ilgili paylaşım yapan 7 sayfa, 3 Facebook grubu ve 5 hesabın kaldırıldığı belirtilirken, Twitter 936 hesabı engellediğini ve Çin'e ait kamu yayın kuruluşlarına reklam yasağı getirdiğini duyurdu.

SOSYAL MEDYA MÜHENDİSLİĞİ HONG KONG'A SIÇRADI

Twitter'ın uyguladığı tedbire ilişkin yaptığı açıklama ise çok sayıda soru işaretini beraberinde getirdi. Amerika'nın sosyal medya devi engellenen hesapların Hong Kong'daki eylemlerin "meşruluğuna" ve politik pozisyonuna zarar verdiğini iddia etti.

Twitter engellediği hesapların ekran görüntülerine kamuoyuna sunarken The New York Times gazetesi bu hesapların Hong Kong'daki olayların Batı tarafından desteklendiği yönünde paylaşımlar yaptığını vurguladı.

GERÇEKLERİ ORTADAN KALDIRMAK MÜMKÜN MÜ?

Twitter'ın Hong Kong'daki gelişmeleri siyasi olarak kategorize etmesi açık bir sosyal medya mühendisliği olmasının yanı sıra sahadaki gerçeklerle de örtüşmüyor. Hong Kong'da meydana gelen olaylarda bugüne kadar onlarca kamu görevlisi yaralandı, kamu mallarına zarar verildi ve kamu hizmetleri sekteye uğratıldı. Son olarak Hong Kong Havaalanı'nı işgal eden göstericiler uçuşların askıya alınmasına neden oldu ve polislerin yanı sıra bir gazeteciyi de rehin alarak saatlerce işkence uyguladı. Dahası, Amerikan bayrağı taşıyan kalabalık sağlık ekiplerinin yaralılara müdahale etmesine dahi izin vermedi.

Twitter yönetiminin Amerikan bayrağının indirildiği ve parlamento binasının işgal edildiği eylemleri "barışçıl" olarak tanımlamayacağı bugün herkesçe bilinen bir gerçektir.

TRUMP'IN HESABI ASKIYA ALINIR MI?

Herkesçe bilinen bir diğer gerçek de Hong Kong'daki eylemlerin Batı tarafından desteklendiğidir. Zira Amerika'nın Hong Kong Başkonsolusluğu Siyasi Birim Şefi Julie Eadeh eylemcilerle otel lobisinde görüştüğünü saklamazken başta Ulusal Demokrasi Vakfı (NED) olmak üzere çok sayıda Amerikalı kurum bölgeye yüklü miktarda para göndermektedir.

Benzer şekilde ABD Başkanı Donald Trump, ticaret müzakerelerindeki anlaşmanın Hong Kong'daki olaylara bağlı olduğunu belirterek eylemlerin Washington'ın elinde bir koz olduğunu tartışmaya yer bırakmayacak ölçüde kanıtlamıştır.

TWİTTER VE FACEBOOK'UN SİCİLİ

Twitter'a göre silinen hesapların bir diğer ortak özelliği ise Çin hükümeti ile olan bağlantısı. Şirkete göre Çin hükümeti ile birlikte hareket etmek suç teşkil ederken Amerikan hükümeti tarafından yardım almak ise aynı kategoriye girmiyor. Örneğin, İran karşıtı "IranDisinfo" isimli hesabın Washington tarafından fonlandığı ortaya çıkmış, uzmanlar ortaya çıkmamış çok sayıda hesap olduğunun altını çizmişti.

Twitter daha önce de binlerce İran hesabını Tahran yanlısı olduğu gerekçesiyle engellemiş, hızını alamayan kurum 248 hesabı ise İsrail ile ilgili tartışmalara dâhil olmak "suçundan" askıya almıştı.

Twitter, Rusya'nın dünyaca ünlü Sputnik ve RT isimli medya kuruşlarını dahi bir dönem engellerken Facebook onlarca grubu erişime yasaklı hale getirmişti. Görünürde prensiplerine sıkıca bağlı olduğu iddia edilen Facebook'un Amerika'da seçmen bilgi ve eğilimlerini şirketlere sattığı yıl içinde ortaya çıkmıştı.

NE İLK NE DE SON

Amerika merkezli sosyal medya devlerinin Hong Kong hamlesi ne ilk ne de son olacağa benziyor. Çin ve Rusya başta olmak üzere sosyal medyada çifte standarda maruz kalan ülkelerin medya alanındaki dayanışması ve alternatif haber içerik kaynakları yaratması giderek önemli hale gelmekte.

Haber: Gökhun Göçmen

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor