“Çin ile ticari anlaşmazlıklar ABD'nin turizmini olumsuz etkiliyor”

2019-08-13 16:47:20

Brand USA CEO'su Christopher Thompson, ABD ile Çin arasında yaşanan ticari anlaşmazlıkların, ABD'de turizmi olumsuz yönde etkilediğini açıkladı.

ABD'ye gelen turist sayısını artırmayı amaçlayan Brand USA kuruluşunun CEO'su Thompson, Minnesota eyaletinde kısa süre önce Xinhua Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, Çin'in ABD'nin en önemli turist kaynaklarından biri olduğuna dikkat çekti.

Çinli turistlerin 2018 yılında gezi harcamaları açısından ABD'yi ziyaret eden turistler arasında başı çektiğini dile getiren Thompson, buna karşın ülkeye gelen Çinli turist sayısında düşüş görüldüğünü, bu eğilimin 2019'da da devam ettiğini belirtti.

ABD ile Çin arasındaki ticari anlaşmazlıkları yakından takip ettiklerine dikkat çeken Thompson, sürecin ABD'nin turizm sektörüne olumsuz etkiler getireceğini söyledi.

ABD hükümetinin açıkladığı verilere göre, 2018 yılında ABD'de ağırlanan Çinli turist sayısı, 2017 yılına göre yüzde 6 oranında azaldı. Turist sayısında son 15 yılda ilk kez düşüş görüldü.

Öte yandan, Minnesota Turizm Geliştirme Kurumu yetkilisi Beth Heller de basına yaptığı açıklamada, ABD ile Çin arasındaki ticari anlaşmazlıkların sadece turizmi değil, ABD vatandaşlarının günlük yaşamlarını ve tüketimlerini de olumsuz etkilediğini vurguladı.

ABD Ticaret Bakanlığı, yabancı turistlerin ABD'de gerçekleştirdiği seyahatlerin yaklaşık 1 milyon 200 bin kişiye iş imkânı yaratarak, birçok sektörün gelişmesine de güç kattığını açıkladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor