“Yanlış ticaret politikası ABD ekonomisinin gerilemesine yol açacak”

2019-08-09 16:04:09 CRI

Wall Street Journal gazetesinde dün yer alan bir yorumda, Trump yönetimine, yanlış ticaret politikasının ABD ekonomisinin gerilemesine yol açabileceği uyarısında bulunuldu.

Yorumda, Beyaz Saray Ulusal Ticaret Konseyi Başkanı Peter Navarro'ya eleştiriler yöneltildi. Yorumda, ABD Başkanı Donald Trump'ın geçen hafta Çin'e ek tarife tehdidinde bulunmasına Navarro hariç Trump'ın tüm ekonomi danışmanlarının karşı çıktığına dikkat çekildi.

Trump yönetiminin bundan önce ileri sürdüğü vergi indirimi ve denetim gevşetme gibi politikaların ABD ekonomisini canlandırmasına rağmen, geçen yıl ABD'nin dış ticaretinde sürtüşmelerin tırmanmaya başlamasından bu yana Amerikan işletmelerinin öz güveni ile sermaye harcamalarının azaldığı vurgulanan yazıda, bu gelişmelerin ABD ekonomisinin büyümesine olumsuz etkiler getirdiğine işaret edildi.

Yoruma göre, ABD'nin ekonomik büyümesi yüzde 3'ten yüzde 2'ye indi ve her ay yeni artan istihdam ortalaması da geçen yıl 223 bin iken, bu yıl 165 bine kadar düştü.

Yorumda, “İronik olan nokta, Trump kendi ticaret politikasının döviz kurunda istikrarsızlığa ve ABD dolarının değer kazanmasına neden olduğunu galiba anlamıyor.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Yoruma göre, ABD'nin Çin'e ek tarife uygulaması piyasada RMB'ye yönelik talebin azalmasına yol açacak. Öte yandan, yazıda, uluslararası sermayenin sığınılacak liman olarak dolara yönelmesinin ise ABD dolarının değer kazanmasına neden olacağı aktarıldı. Yazıda ayrıca, Çin'in döviz kurunu manipüle etmediğinin ve RMB döviz kurundaki dalgalanmaların arz-talep ilişkisini yansıttığının altı çizildi.

Yorumda son olarak, Trump'ın “düzensiz ticaret saldırısı”nın ABD ekonomisinin yavaşlama eğilimini gerileme eğilimine dönüştürebileceğine dikkat çekildi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor