Filistin yönetiminden 'İsrail'in yeni konut inşa kararına' tepki

2019-08-09 11:39:32 CRI

Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Redine, İsrail'in Batı Şeria'da 2 bin 300 yeni konut inşasına onay vermesine tepki gösterdi.

Filistin yönetimi, İsrail'in Batı Şeria'da 2 bin 300 yeni konut inşasına onay vermesini kınadı.

Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Redine, Filistin resmi ajansı WAFA'da yer alan açıklamasında, "İster yerleşim, ister tutuklama ve evlerin yıkımı olsun İsrail'in eylem ve kararları yıkıcı tehlikeler taşıyor." ifadesini kullandı.

Tüm yerleşim birimlerinin yasa dışı olduğunu ve İsrail'in Filistin topraklarındaki herhangi bir binasının meşruiyetinin bulunmadığını vurgulayan Ebu Redine, "İsrail'in Filistinlilerin haklarını ihlal etmesi ve uluslararası meşruiyete meydan okuması barışa götürmez, tam aksine zaten yanmakta olan ve alevlerin yükseldiği bölgedeki gerginliğin devam etmesine katkı sağlar." değerlendirmesinde bulundu.

Ebu Redine, Filistin meselesinin uluslararası meşruiyet ve Arap Barış Girişimi temelinde çözülmemesi halinde bir sonraki aşamada bölgenin ve dünyanın tehlikeli ve zor bir yol ayrımıyla karşı karşıya kalacağını savundu.

İsrailli sivil toplum kuruluşu Barış Şimdi Hareketi tarafından önceki gün yayımlanan raporda, İsrail Savunma Bakanlığı'na bağlı Filistin Topraklarındaki Hükümet Aktiviteleri Koordinasyon Birimi (COGAT) bünyesindeki Sivil İdare Birimine bağlı Yüksek Planlama Kurulu'nun Batı Şeria'da 2 bin 300 yeni konut inşasını onayladığı belirtilmişti.

Binyamin Netanyahu başbakanlığındaki İsrail hükümeti, son dönemde işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te Yahudi yerleşim birimi inşa faaliyetlerine hız vermiş durumda.

İsrail'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria'da 250'ye yakın yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda yer alan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor