Pompeo: Kuzey Kore'yle diyaloğun yeniden başlamasını bekliyoruz

2019-08-08 10:24:24

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo dün, ABD'nin Kuzey Kore politikasının değişmediğini ve gelecek birkaç hafta içinde Kuzey Kore'yle diyaloğun yeniden başlamasını beklediklerini söyledi.

Pompeo dün, ülkesini ziyaret eden İngiliz mevkidaşı Dominic Raab'la düzenlediği ortak basın toplantısında, ABD-Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) ilişkisine ilişkin açıklamalar yaptı.

Kuzey Kore'yi son dönemde yakından takip ettiklerini vurgulayan Pompeo, Trump yönetiminin temaslarda bulunmaya başlamasından bu yana Kuzey Kore'nin nükleer test veya uzun menzilli füze fırlatma yapmadığına ve “bunun iyi bir şey olduğuna” işaret etti.

Pompeo, şu an iki tarafın, iki ülke liderlerinin Singapur görüşmesinde kaydettiği sonuçları yerine getirmeye ağırlık vermesi gerektiğini vurguladı.

Öte yandan, Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) askeri makamlarından verilen habere göre, Kuzey Kore son iki haftada dört defa kısa menzilli füze denemesi gerçekleştirdi.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper ise önceki gün, Kuzey Kore'nin girişimine ABD'nin “aşırı tepki” vermeyeceğini ve diyalog kapısının hâlâ açık olduğunu belirtmişti.

ABD Başkanı Donald Trump da geçen hafta, Kuzey Kore'nin son günlerde yaptığı kısa menzilli füze denemesinin Kim Jong-un ile vardıkları fikir birliğine aykırı olmadığını dile getirmişti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor