Putin: ABD'nin tehditlerine karşı tedbirler alacağız

2019-08-06 16:01:03

Rusya Devlet Başkanı Putin, ABD'nin INF'ten çekilmesinin ilgili taraflar açısından büyük tehlike yarattığını belirterek, ABD'nin orta ve kısa menzilli füzeler konuşlandırma girişimleri karşısında Rusya'nın da tedbirler alacağını ifade etti.

Başkent Moskova'da dün düzenlenen güvenlik toplantısında konuşma yapan Putin, Washington'un türlü bahanelerle tek taraflı olarak Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekilerek, silah kontrolü alanındaki söz konusu temel anlaşmayı bozmasının küresel atmosferi en tehlikeli şekilde daha da karmaşık hale getirdiğini söyledi.

ABD'nin ilgili taraflar açısından büyük tehlike yaratan mevcut gidişatın sorumluluğunu üstlenmesi gerektiğini kaydeden Rus lider, Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Dış İstihbarat Servisi'ne önümüzdeki dönemde ABD'nin orta ve kısa menzilli füzelerle ilgili araştırma, üretme ve yerleştirme çalışmalarını yakından takip etme konusunda talimat verdiğini vurguladı.

Putin, ABD'nin INF'yi bozma girişimlerinin uluslararası güvenlik sistemin temelini sarsarak, farklı ülkeler arasında silah yarışına yol açabileceğinin altını çizdi. Putin, Washintong ve müttefiklerine, makul bir tutumla üzerlerine düşen sorumluluğu üstlenerek, stratejik istikrar ve güvenliğin garanti altına alınması için Rusya ile kapsamlı müzakere başlatma çağrısı yaptı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor