Kuzey Kore'den ABD-Güney Kore tatbikatına tepki

2019-08-06 12:05:53

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı, ABD ve Güney Kore'nin ortak askeri tatbikatının Kuzey Kore ile ABD'nin Singapur'da yayınladığı ortak açıklama dahil bir dizi açıklamanın ruhuna aykırı olduğunu belirtti.

Kuzey Kore'nin (KDHC) resmi haber ajansı KCNA tarafından verilen habere göre, Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ABD ve Güney Kore'nin, Kuzey Kore'nin defalarca yaptığı uyarıları göz ardı ederek, “ihlal niteliği” taşıyan bir ortak askeri tatbikat düzenlediği vurgulandı.

Açıklamada, askeri tatbikatın, 12 Haziran'da yayınlanan Kuzey Kore-ABD Ortak Açıklaması ile Panmunjom Açıklaması ve Eylül Pyongyang Açıklaması'na karşı “alenen küçümseme ve aykırı bir girişim” olduğuna işaret edildi.

Açıklamada, “Kuzey Kore, ulusal güvenlikteki gizli ve doğrudan tehditleri yok etmek üzere, ulusal savunmanın talep ettiği kuvvetli fiziksel yöntemi mecburen geliştirip, konuşlandıracak.” ifadesine yer verildi.

ABD'nin Güney Kore'ye yeni tip silah ve donatımlar göndererek, askeri gerginliği tırmandırdığına dikkat çekilen açıklama şöyle devam etti:

“Kuzey Kore'nin sorunu diyalog yoluyla çözme tutumu değişmedi ancak düşmanca askeri girişimlerin devam etmesi halinde Kuzey Kore'nin diyalog motivasyonu yavaş yavaş yok olacak. Kuzey Kore'nin buna karşı alacağı önlemlerden, ABD ve Güney Kore sorumlu olacaktır.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor