Trump'ın Çin'e ek vergi kararı tepki çekti

2019-08-03 16:19:44 CRI

ABD Başkanı Donald Trump'ın önceki gün 300 milyar dolar değerindeki Çin menşeli ürünlere ek vergi uygulayacağını açıklaması ülkedeki iş dünyasının tepkisini çekti. Açıklamanın olumsuz etkileri borsaya da yansıdı.

ABD Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Myron Brilliant, Çin mallarına bir kez daha ek vergi getirilmesinin, ABD'li şirketlere, çiftçilere, işçilere ve tüketicilere daha büyük zarar vereceğini ve ülkenin ekonomik büyümesini olumsuz etkileyeceğini belirtti.

ABD-Çin Ticaret Konseyi Başkanı Craig Allen ise iki ülkenin yetkililerinin Shanghai'da yapıcı diyalog kurmasının akabinde Beyaz Saray'ın yine Çin'e ek vergi uygulamak istemesinin kaygı verici olduğunu ifade etti.

Söz konusu yetkililerin yanı sıra Kıyafet, Ayakkabı ve Çorap Birliği, Bilişim Teknolojileri Derneği ve Oyuncak Derneği gibi ABD'li iş dünyası temsilcileri, Çin mallarına ek vergi uygulanmasına karşı çıktıklarını ifade eden bildiriler yayımladılar.

Öte yandan, ABD yönetiminin ek vergi açıklamasıyla birlikte New York'taki 3 önemli borsanın endeksleri düştü. Dünkü endekslere göre, Dow Jones 0,4, The S&P 500 0,7, NASDAQ ise 1,3 puan düşüşle günü tamamladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor