Seul ve Washington'dan Kuzey Kore'ye uyarı

2019-07-26 15:58:22

Güney Kore ve ABD, Kuzey Kore'nin attığı son adımın Kore Yarımadası'nda gerginliğin yumuşatılmasına fayda sağlamayacağına dikkat çekerek, Kuzey Kore'yi BM Güvenlik Konseyi'nin kararlarına uymaya çağırdı.


Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) dün yeni bir tür taktik güdümlü silah denemesi gerçekleştirdi. Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) ordusu denemenin ardından yaptığı açıklamada, Kore Yarımadası'nın doğu açıklarında “tanımlanamayan iki cisim” fırlatıldığını bildirdi.

Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansı'nın bugünkü haberine göre, defalarca yapılan uyarıları göz ardı ederek gelişmiş silah ithalatını durdurmayıp askeri tatbikata kalkışan Güney Kore ordusundaki savaş severlere “ağır bir uyarı” vermek için Kim Jong-un'un liderliği altında yeni bir tür taktik güdümlü silah denendi. Yeni silah, denemede tatmin edici bir sonuç verdi.

Haberde Kim Jong-un'un Güney Kore'ye mevcut durumun ciddiyetini iyi algılayarak, geçen yıl gerçekleştirilen Kuzey-Güney Kore Zirvesi'nde varılan mutabakata sadık kalma çağrısında bulundu.

Güney Kore Cumhurbaşkanlığı da dünkü açıklamasında, Kuzey Kore'nin “kısa menzilli füze” fırlatmış olabileceği tahmininde bulundu.

Kuzey Kore'nin attığı bu adımın Kore Yarımadası'nda askeri gerginliğin yumuşatılmasına yardımcı olmayacağına dikkat çekilen açıklamada, Güney Kore'nin bu gelişmeden ciddi endişe duyduğu belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı ise Kuzey Kore'nin provakasyon eylemlerini durdurması ve ilgili tarafların BM Güvenlik Konseyi kararlarına uymaları gerektiğini vurguladı.

Bakanlık, açıklamasında ABD'nin Kuzey Kore ile diplomatik temasları sürdüreceğine ve sürecin hızlandırılması için çaba gösterileceğine işaret etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor