Pentagon Suudi Arabistan'a 500 asker gönderecek

2019-07-20 14:41:26

CNN'nin Amerikalı iki savunma bakanlığı yetkilisine dayandırdığı habere göre, ABD'nin, başkent Riyad'daki Prens Sultan Hava Üssü'ne 500 asker göndermesi bekleniyor.

Yetkililer, Ortadoğu'dan gelen tehditleri karşılamak için pist ve havaalanı iyileştirmelerinin yanı sıra bir Patriot füze savunma bataryası için yapılan ilk hazırlıklar için az sayıda birlik ve destek personelinin halihazırda sahada olduğunu söyledi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'ndan dün yapılan açıklamada, Suudi Arabistan'da asker konuşlandırmanın ABD askeri güçlerinin caydırıcılığını ve Ortadoğu bölgesindeki tehditleri karşılama kabiliyetini artıracağı kaydedildi.

Suudi Arabistan Ajansında Savunma Bakanlığı sözcüsünün ifadesine dayanılarak verilen haberde, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in ABD ordusunun ülkeye girişine izin verdiği belirtildi.

Öte yandan ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'ndan yapılan bir diğer açıklamaya göre, ABD ordusu Ortadoğu'daki kritik sularda seyrüsefer özgürlüğü ve güvenliğini sağlamak için birçok ülkeyle beraber “devriye görevlerini” sürdürüyor.

Suudi Arabistan'da Amerikan askeri varlığı 1991 yılında Irak Kuveyt'e girdiğinde çöl fırtınası operasyonuyla başlamıştı. 2003'te Irak Savaşı'nın ardından Suudi Arabistan'da Amerikan askeri bulunmuyordu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor