Guterres'ten adil ve kapsayıcı gelişmeyi sürdürme çağrısı

2019-07-17 19:40:47

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, 2030 sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin gerçekleştirme sürecinde, tüm ülkelerin adil ve kapsayıcı gelişme yolunu izlemesi çağrısında bulundu.

Guterres dün BM Sürdürülebilir Kalkınma Üst Düzey Siyasi Forumu Bakanlar Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, yıllar süren çabalara rağmen, 2030 sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin yerine getirilmesinde hâlâ planlandığından daha geride kalındığını söyledi.

Guterres, BM üyesi ülkelerin sürdürülebilir kalkınmayla ilgili finansman, iklim değişikliğine müdahale ve göç gibi konularda harekete geçmesi çağrısında da bulundu.

Guterres, aşırı yoksulluk oranının düşmesine rağmen, düşüş hızının 2030 yılına kadar yoksulluğun ortadan kaldırılması hedefine ulaşmak için yeterli olmadığını vurguladı. Guterres ayrıca eşitsizliğin artması, toplumsal güvence eksikliği, cinsiyet ayrımcılığı, göçmenler ve mülteciler gibi sorunlara yönelik endişeleri dile getirdi.

Dünyada iklim değişikliğine müdahale adımlarının yetersiz kaldığına dikkat çeken Guterres, iklim değişikliğinden en ciddi etkilenenlerin, en yoksul ve kırılgan ülkelerdeki halklar olduğunu kaydetti.

Guterres, dünya ülkelerine Yeşil İklim Fonu'na (GCF) sermaye ayırmaları, gelişmiş ülkelere ise 2020 yılına kadar her yıl bu fona 100 milyar dolar sermaye sağlama taahhüdünü yerine getirmeleri çağrısı yaptı.

Senede bir kez düzenlenen BM Sürdürülebilir Kalkınma Üst Düzey Siyasi Forumu bu yıl 9-18 Temmuz günlerinde BM'nin New York'taki merkezinde düzenleniyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor