AB: İran'ın nükleer anlaşmayı uygulaması için çalışacağız

2019-07-16 10:17:40 CRI

AB: İran'ın nükleer anlaşmayı uygulaması için çalışacağız

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Mogherini, "İran'ın nükleer anlaşmayı yeniden tam olarak uygulaması için çalışacağız" dedi.

Mogherini, Brüksel'deki AB Dış İlişkiler Konseyi toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, İran nükleer anlaşmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

AB ülkelerinden bakanlarla dün yapılan toplantıda, İran nükleer anlaşmasının korunması ve tam olarak uygulanması için atılabilecek adımları görüştüklerini belirten Mogherini, anlaşmaya bağlı kalan tarafların, Tahran'ın ihlallerini önemli bir uyumsuzluk olarak görmediğini, anlaşmada yer alan ihtilaf çözüm mekanizmasını şu an için işletmeyi düşünmediklerini söyledi.

Diğer yandan, İran basınında dün çıkan haberlere göre, İran Atom Enerjisi Kurumu tarafından yayımlanan açıklamada, İran'ın nükleer anlaşmaya dair ihtilafların diplomatik yollardan çözülmesini umduğu belirtildi. ABD ve AB'ye sorumluluklarını yerine getirme çağrısı yapılan açıklamada, aksi takdirde İran'ın uranyum zenginleştirme oranını yükseltmeyi sürdüreceği ifade edildi.

İran Atom Enerjisi Kurumu'nun açıklamasında, şu an İran'ın uranyum zenginleştirme oranının yüzde 5,4'e ulaştığı, ülkenin elindeki uranyum miktarının da 300 kilogram sınırını aştığı bildirildi. Açıklamada, “ABD ve AB'nin taahhütlerini yerine getirmemesi durumunda İran nükleer faaliyetlerini yeniden anlaşma öncesine dönme beceresine sahiptir.” denildi.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, 8 Mayıs'ta nükleer anlaşmada ülkesinin beklentilerinin yerine getirilmediği gerekçesiyle anlaşma çerçevesindeki taahhütlerinden bazılarına riayet etmemekle ilgili 60 günü içeren "İkinci Adım" uygulamalarını devreye soktuklarını açıklamıştı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 5 daimi üyesi ve Almanya ile İran arasında 2015'te imzalanan Kapsamlı Ortak Eylem Planı olarak adlandırılan nükleer anlaşma, Tahran'a yüzde 3,67 oranında uranyum zenginleştirme faaliyetini sürdürme hakkı veriyor. Anlaşma çerçevesinde İran, en çok 300 kilogram uranyumu elinde tutabiliyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor