Türkiye'nin S-400 ısrarının ardındaki 3 sebep

2019-07-15 20:33:14

Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 tipi füze savunma sisteminin teslimatı başladı. Gündemi uzun süredir meşgul eden S-400 tartışmasının nasıl şekilleneceği ve sistemin konuşlandırılmasının Türkiye-ABD ilişkilerini nasıl etkileyeceği merak ediliyor.


S-400 sevkiyatı devam ediyor

 

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı'nın açıklamasına göre, 12 Temmuz'dan itibaren Rusya S-400 füze savunma sisteminin donanımlarını sevk etmeye başladı. 14 Temmuz itibariyle Rus kargo uçaklarıyla sistemin çekiş, taşıma ve yükleme ekipmanları Ankara yakınlarında bulunan Mürted Hava Üssü'ne indirildi. Havadan taşıma çalışmaları bu hafta devam ederken, sistemin kritik kısmı olan füzeler deniz yoluyla nakledilecek. Bütün ekipmanlar Türkiye'de montaj edilecek.


S-400'ler tarihi bir anlaşma

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün medya mensupları, köşe yazarları ve uzmanlarla bir araya geldi. Erdoğan görüşmede S-400 sisteminin satın alınmasının Türkiye tarihinde en önemli anlaşma olduğunu belirtti.


Erdoğan görüşmede S-400'lerin kontrolünün tamamen TSK elinde bulunduğunu hatırlatarak NATO'nun ittifakın güçlü olmasından memnuniyet duyması gerektiğini vurguladı.


Erdoğan, Türkiye'nin Rus menşeli füze sistemi satın almasından dolayı F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye teslim edilmemesinin Türkiye ile ABD arasındaki müttefik ve ortaklık ilişkilerini baltalayacağını ABD Başkanı Donald Trump'a söyleyeceğini ekledi.


Ayrıca, ABD Savunma Vekili Mark Esper, 12 Temmuz'da Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile 30 dakikalık bir telefon görüşmesi yaparak diyalogu sürdürmek için ABD'den bir heyetin bu hafta Ankara'yı ziyaret etmesi hususunda anlaştı.


Türkiye neden S-400 almada ısrarcı?

 

Türkiye'nin S-400 ısrarının ardından üç önemli sebep var:


Birincisi Türkiye çalkantılı bir Ortadoğu coğrafyasında bulunuyor ve komşularında ciddi güvenlik sorunları var. Özellikle Kürt militanlar Suriye savaşı sırasında büyüyerek Türkiye'nin ulusal güvenliğine tehdit oluşturdu. Türkiye kendi çıkarlarını korumak için füze savunma sistemi almaya ihtiyaç duyuyor.


İkincisi Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından hızla yakınlaştı. İki ülkenin enerji, savunma sanayii, turizm ve tarım gibi alanlardaki işbirliği somut ilerleme kaydediyor.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin kişisel ilişkileri geliştirerek bölgesel ve uluslararası sorunlarda yoğun temasta bulunuyor. Türkiye-Rusya ilişkilerinin tarihin en iyi döneminde bulunduğu yorumu yapılıyor. Şu aşamada, Türkiye ABD gibi batılı ülkeleri memnun etmek için Rusya'yla ilişkilerine zarar vermek istemiyor.


Üçüncüsü Türkiye, Rusya ve İran ile birlikte Astana Süreci üzerinden Suriye sorununun gidişatında etkili bir rol oynuyor.


Özellikle ABD ile İran arasında gerginliğin tırmandığı şu dönemde, Türkiye'nin Ortadoğu'daki önemli etkisi, ABD'nin başını çektiği NATO tarafından göz ardı edilemeyecek kadar mühim.


(Yan Wei, CRI)


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor