BM'de Çin'in karar tasarısı onaylandı

2019-07-13 15:55:57

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nde dün düzenlenen oturumda Çin'in sunduğu “Gelişmenin tüm insan haklarından faydalanılmasına katkısı” başlıklı karar tasarısı bir kez daha onaylandı.

     Karar tasarısında, gelişmenin insanoğlunun tüm insan haklarından faydalanılmasında kritik rol oynadığına vurgu yapıldı. Halkın güzel yaşama olan beklentilerini gerçeğe dönüştürmenin tüm dünya ülkelerinin önceliği olduğuna dikkat çekilen karar tasarısında, ülkelerin halk merkezli büyümeyi gerçekleştirmeleri, halklara dayanarak büyümeyi hızlandırmaları, böylece halklara daha büyük mutluluk getirmeleri çağrısında bulunuldu. Sürdürülebilir kalkınma çağrısında bulunulan karar tasarısında büyüme ve yoksullukla mücadele konularında küresel işbirliğinin önemine değinildi.

     Çin'in Cenevre Ofisi Nezdindeki Daimi Temsilciliği Geçici Maslahatgüzarı Li Song BM İnsan Hakları Konseyi'nin dünkü oturumunda söz konusu karar tasarısı hakkında detaylı bilgi verdi.

 Li, gelişmenin insanoğlunun ebediyen ana konusu olduğuna dikkat çekerek, bunun tüm sorunları çözebilen zemin ve kritik unsur olduğunu kaydetti. Aynı zamanda gelişmekte olan ülkelerin güçlü beklentisi olan gelişmenin tüm insan haklarının faydalanılmasının şartı olduğunu dile getiren Li Song, gelişmenin gerçekleştirilmesi halinde, insan hakları çalışmalarının ilerletilebileceğini kaydetti.

Li Song, küresel gelişmede günümüzde yine de dengesizlik, koordinasyonsuzluk ve yetersizlik gibi olumsuz unsurların bulunduğuna dikkat çekerek, bu unsurların tüm ülkelerin özellikle gelişmekte olan ülkelerin insan haklarından yeterince faydalanmalarını olumsuz şekilde etkilediğini vurguladı. Li Song, tüm dünya ülkelerinin çok taraflılığı desteklemeleri, işbirliği ruhu doğrultusunda gelişme ve insan hakları taahhütlerini hayata geçirmeleri çağrısında bulundu.

Pakistan, Küba, Mısır, Hindistan ve Güney Afrika gibi çok sayıda ülkenin temsilcisi oturumda birer konuşma yaparak, söz konusu karar tasarısını takdirle değerlendirdi.

Karar tasarısının onaylanması, oturumun yapıldığı salonda büyük alkışlarla karşılandı. Çin misyonunu kutlayan çok sayıda ülkenin temsilcileri, Çin'in BM İnsan Hakları Konseyi'nde gelişmeye öncülük ettiğine dikkat çekerek, söz konusu karar tasarısının gelişmekte olan ülkelerin ortak beklentilerini yansıttığını, dolayısıyla karar tasarısını gelişmekte olan ülkelerin insan hakları alanında kazandığı önemli bir zafer olarak nitelendirdi.

Aynı başlıklı karar tasarısı, 2017 yılında BM İnsan hakları konseyinde onaylanmıştı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor