Çin'de gelir artışı tüketimi güçlendiriyor

2019-07-08 16:44:49

“İlk olarak kentsel tüketimin yükseltilmesi önemli, sakinlerin 15 dakikada hizmet alabilmesi projesi başlayacak. İkincisi kırsal tüketimin teşvik edilmesi ve kırsal bölgelerin e-ticaret kapsamına alınması. Endüstriyel ürünler kırsal bölgelere girerken tarımsal ürünler kente getirilir. Kentsel ve kırsal pazar birbiriyle etkileşimli biçimde gelişecek. Üçüncüsü hizmet niteliğinde tüketim geliştirilmesi. Sivil tüketime kolaylık sağlayan hizmet merkezleri kurulacaktır.”


Tüketim büyümenin ana motoru

 

Son verilere göre, 2018 yılında Çin'de kişi başına düşen milli gelir orta gelirli ülkelerin ortalamasını geçerek 9 bin 732 ABD dolarına çıktı. Ayrıca 2018 yılında tüketim gideri Çin'de Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın büyümesine yüzde 76,2 puanlık katkı sağladı.


Geçen yıla göre bu puanın 18,6 artması, tüketimin Çin ekonomisinin ana motoru olma rolünü pekiştirdi.


Çin Ticaret Bakanlığı Uluslararası Ticaret ve Ekonomi İşbirliği Araştırmaları Dairesi Müdür Yardımcısı Ren Baiming şu değerlendirmede bulundu:


“Çin'de kişi başına düşen milli gelir eskiden düşük seviyede seyrediyordu. Şimdi ise 10 bin dolara yaklaşarak orta gelirli ülkelerin seviyesine ulaştı. Bilhassa gelişmekte olan ülkeler arasında, nüfusu 1 milyar 400 bini geçen Çin, bu başarıları daha büyük zorlukların üstesinden gelerek elde etti. Genel olarak baktığımızda, Çin ekonomisi bu kadar yüksek boyutta bulunarak daha yüksek seviyede gelişme ve inovasyona dayalı yönde gelişmesi için elverişli maddi koşulları yarattı.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor