Çin'de gelir artışı tüketimi güçlendiriyor

2019-07-08 16:44:49

Çin halkı, giyecek ve yiyecek ihtiyacını karşılamaya çalışan bir toplum seviyesinden, bugün orta halli refah toplumu seviyesine ulaşmış durumdadır. Şimdi refah toplumu, tüm katmanlara yaygınlaştırılmak isteniyor.


Çin Ulusal İstatistik Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan raporda, 2018 yılına kadar Çin'de kişi başına düşen tüketim giderinin yaklaşık 2 bin 757 ABD dolarını bularak 1978 yılının 19,2 katına çıktığı gösterildi.


Bu yıl Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulmasının 70. Yıldönümü kutlanacak. Geride bırakılan 70 yılda, vatandaşların geliri devamlı artarken, tüketim seviyesi yükseliyor.


Yeni Çin'in kurulduğu ilk dönemde, hem halkın geliri hem de tüketim düzeyi çok düşük seviyede seyrediyordu. Verilere göre 1956 yılında vatandaşların harcanabilir geliri sadece 13,5 ABD doları kadardı, kişi başına düşen tüketim gideriyse 12 ABD dolarıydı. Nüfusun hızla artması, birikim ile tüketim arasında dengesiz ilişki bulunması gibi sebeplerle, 1978 yılına kadar vatandaşların harcanabilir geliri sadece 23 dolara çıktı, kişi başına düşen tüketim gideri 21 dolardı. Reform ve dışa açılma politikası ekonominin devamlı ve hızlı büyümesini sağlayarak vatandaş gelirinde sürekli artış kaydedilmesine yol açtı. 2018 yılında Çin'de vatandaşların harcanabilir geliri 1978 yılındaki rakama göre 24,3 kat artarak 3 bin 920 ABD dolarına ulaştı. Gelirin hızlı artması tüketimin güçlenmesine sebep oldu. 2018 yılında Çin'de kişi başında tüketim gideri 2 bin 757 ABD dolarını bularak 1978 yılının 19,2 katına çıktı.


 Dünyanın en büyük tüketim ülkesi: Çin


Çin'de hafta sonu gezi yaygın bir yaşam tarzı haline gelmiştir. Beijing'de yaşayan Wang, hafta sonu çocuklarını Dünya Bahçecilik Fuarı'na götürdüğünü söyledi. Wang, yaz tatilinde şehir dışına çıkıp çocuğu gezdireceğini dile getirerek “çocuğum geleneksel Çin operasını çok beğeniyor. Bu yaz tatilinde onu operanın memleketi Suzhou'ya götüreceğim” dedi.

Turizm giderinde görülen artış, Çin'de tüketim durumunun sadece bir kısmını gösteriyor.

2018 yılı itibariyle her 100 kentsel aile başına 41 otomotiv ve 121,3 televizyon düşüyordu. Her 100 kırsal aile başına 22,3 otomotiv ve 116,6 televizyon söz konusuydu. Çin Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan rapora göre, 2018 yılında ülke çapında perakende satış cirosu yüzde 9 oranında artarak 5 trilyon 200 milyar ABD dolarına çıktı. Çin dünyanın en büyük tüketim ülkesi olmaya doğru sağlam adımlarla ilerliyor.


Dünyanın nadir kaynağı Çin'de

 

Tüketimin güçlenmesine paralel olarak Çin'de e-alım, küresel alım gibi tüketimde ortaya çıkan yeni özellikler başlıca yöntemler haline geldi. Çin'de bir e-satış şirketinin CEO'su Tan Jiaocheng, “Birçok ürünümüz stokta kalmadı. Yurtdışından ithal ettiğimiz kiraz bile internet üzerinden kırsal bölgelere kadar satılıyor” şeklinde konuştu.


Çin Ticaret Bakanı Zhong Shan, pazar talebinin dünyada nadir görülen bir kaynak olduğuna dikkat çekerek pazarın potansiyeli ve büyüme beklentisinin Çin'in en büyük rekabet gücü olduğunu belirtti. Zhong Shan, arza dönük çaba göstererek tüketimin güçlenmesini ilerletmeye devam edeceklerini söyledi:

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor