Ruhani: Nükleer anlaşmayı “stratejik sabır”la koruyoruz

2019-07-07 15:10:39 CRI

Ruhani: Nükleer anlaşmayı “stratejik sabır”la koruyoruz

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran'ın gösterdiği “stratejik sabır”la nükleer anlaşmayı korumaya çalıştığını belirtti.


İran Cumhurbaşkanlığı'nın internet sitesinde yer alan haberde, Ruhani'nin dün Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'la telefonda görüştüğü bildirildi.


Hasan Ruhani, görüşmede, ABD'nin yaptırımlarına rağmen, İran'ın geçtiğimiz 14 ay boyunca gösterdiği “stratejik sabır” ile nükleer anlaşmayı korumaya çalıştığını söyledi.


İran'ın son dönemde aldığı tedbirlerin tamamen anlaşmayı korumayı hedeflediğini vurgulayan Ruhani, Avrupa Birliği'nin (AB) ve Birleşmiş Milletler'in sorumluluklarını yerine getirerek, anlaşmayı kurtarmak için daha büyük çaba göstermesini beklediklerini ifade etti.


Diğer yandan, Fransa Cumhurbaşkanlığı Basın Ofisi tarafından yapılan açıklamada, AB'nin Washington'un İran nükleer anlaşmasından çekilmesine şiddetle karşı çıktığı belirtildi.

Açıklamada, Macron ve Ruhani arasındaki telefon görüşmesinde, 15 Temmuz öncesinde nükleer anlaşmaya ilişkin görüşmelerin yeniden başlatılmasına dair koşulların müzakere edilmesi üzerinde anlaşıldığı bildirildi.


Açıklamada ayrıca, nükleer anlaşmayla ilgili ihtilafları azaltmak üzere, Macron'un İran ve diğer taraflarla temasları sürdürerek, ABD ile İran arasında arabuluculuk yapmaya hazır olduğuna işaret edildi.


İran basınında geçtiğimiz günlerde yer alan haberlerde, Ruhani'nin 3 Temmuz'da düzenlenen kabine toplantısında, anlaşmanın ABD dışındaki taraflarına anlaşmayı koruyacak önlemler alınması için 60 günlük süre tanıdığı belirtilmişti.


Ruhani, anlaşmada belirlenen çıkarlarının güvence altına alınmaması durumunda, taahhüt ettikleri yüzde 3,67'lik zenginleştirilmiş uranyum seviyesinden vazgeçip, bu seviyeyi gerekli hissettikleri ve ihtiyaç duydukları noktaya çıkartacaklarını ifade etmişti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor