İran'ın zenginleştirilmiş uranyum stoku dünyada yankı uyandırdı

2019-07-03 14:23:30 CRI

İran'ın 1 Temmuz günü açıkladığı zenginleştirilmiş uranyum stokunun İran nükleer anlaşmasında belirlenen üst sınırı geçmesi dünyada yankı uyandırdı.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi, Fransa, Almanya ve İngiltere'nin Dışişleri Bakanları dün ortak açıklama yaptı. Açıklamada, AB ve söz konusu ülkelerin İran nükleer anlaşması taahhütlerine İran'ın sadık kalarak kendi zenginleştirilmiş uranyum stokunun üst sınırı geçmemesi çağrısında bulundu.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov, İran'ın zenginleştirilmiş uranyum stokunun İran nükleer anlaşmasında belirlenen üst sınırı geçmesinden dolayı esef duyulduğunu açıkladı. ABD'nin İran nükleer anlaşmasından çekilmesinden sonraki bir yıl içinde İran'ın stratejik bir sabırla ilgili sorumluluklarını yürüttüğünü belirten Ryabkov, ancak son aylarda ABD'nin yaptırımlarıyla İran'a büyük baskı uyguladığını ifade etti. Ryabkov, ilgili tarafların soğukkanlılığını korunması gerektiğini savunarak, İran'ın mümkün olduğunca sorumlu bir şekilde nükleer anlaşma ve Uluslararası Atom Ajansı ile imzaladığı anlaşmaya uygun davrandığını dile getirdi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ise, İran nükleer anlaşmasıyla İran'a uranyum zenginleştirme hakkının verilmesinin başlı başına bir hata olduğu duyuruldu. İlgili tarafların İran'ın uranyum zenginleştirme eylemlerini durdurması gerektiğine işaret edilen açıklamada ABD'nin İran'a uyguladığı aşırı baskının İran'ın mevcut davranışını değiştirinceye kadar devam edeceği belirtildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor