Çin, Mısır'da film festivali düzenledi

2019-07-01 11:05:46 CRI

Çin, Mısır'da film festivali düzenledi

Çin Halk Cumhuriyeti'nin (ÇHC) 70. kuruluş yıldönümü kutlamaları kapsamında Mısır'da düzenlenen film festivali dün kapılarını sinemaseverlere açtı.

Çin'in Kahire Büyükelçisi Liao Liqiang'ın yanı sıra Çin ve Mısırlı kültür yetkililerinin de katıldığı etkinlikte yaptığı konuşmada Çin'in Mısır dahil tüm ülkelerle barış içinde birlikte kalkınmak istediğini kaydetti.

Çin ve Mısır'ın kültür, sanat, film ve dizi gibi alanlarda yaptığı iletişim ve işbirliğinin iki ülkenin dostluğunu gösterdiğine işaret eden Liao, bu film sergisi vesilesiyle Çin-Mısır dostluğunu daha zenginleştireceklerini dile getirdi.

Mısır Kültür Bakanlığı Kültürel Kalkınma Fonu Başkanı Fathy Abdel-Wahab, Çin filmlerinin dünyaca büyük etkiye sahip olduğunu ve Çin kültürünü dünyaya tanıttığını ifade etti. Fathy Abdel-Wahab, Çin film festivalinin Mısır'da geniş kitlelere ulaşması arzusunu dile getirdi.

Kahire Çin Kültür Merkezi, Çin Uluslararası Kültür Değişimi Merkezi ve Çin Film Grubu tarafından ortaklaşa düzenlenen film festivalinde “The Wandering Earth” ve “Operation Mekong” isimli filmler dahil 6 Çin yapımı film Kahire ve İskenderiye'de seyircilerle buluştu. Film festivali kapsamında Kahire'de Çin film semineri de düzenlenecek.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor