Dünya Meteoroloji Örgütü: En sıcak 5 yıl yaşanıyor

2019-06-30 14:43:55


Dünya Meteoroloji Örgütü tarafından bugün yapılan açıklamada, sera gazının yoğunlaşmaya devam ederek sıcaklığın yükselmesine ve denizin asitleşmesine yol açtığı, bu nedenle 2015-2019 yıllarının en sıcak 5 yıl olacağı belirtildi.


Açıklamaya göre, geçen dört yıl, kayıt tutulmaya başlanmasından bu yana tespit edilen en sıcak dönem oldu. Küresel ısınma 2019 yılında sürerek yavaşlama eğilimi göstermedi.


Mayıs ayında Güney Kutbu'nun deniz buzu tarihin en küçük seviyesine düşerken, Kuzey Kutbu'nun yüzölçümü ise tarihte ikinci en küçük seviye olarak kayda geçti.


Dünya Meteoroloji Örgütü, sera gazının yoğunluğunun artmaya devam ettiğini belirterek, karbondioksitin hava ve denizde yüz yıllarca durarak sıcaklığın yükselmesini ve denizin asitleşmesini devamlı olarak hızlandıracağı uyarısında bulundu.


Dünya Meteoroloji Örgütü Genel Sekreteri Petteri Taalas, yerkürede karbondioksitin yoğunluğunun birden bu kadar yüksek olarak görüldüğü dönemin 3 ile 5 milyon yıl önce olduğunu hatırlatarak o dönemin günümüze kıyasla 2 ila 3 derece sıcak olduğunu ve deniz seviyesinin 10 ila 20 metre yüksek olduğunu ifade etti.


Son zamanlarda Avrupa ülkeleri bu yılın ilk sıcak hava dalgasının etkisi altına alındı. Bazı bölgelerde gündüz ve gece sıcaklıkları aynı dönemin rekorunu kırdı. Sıcaklığın 40 dereceye çıktığı Fransa ve İspanya'da kırmızı alarm verildi. Almanya'da 51 gözlem noktasında dereceler rekor düzeyde gösterirken, İsviçre'deki gözlem istasyonlarının yarısından fazlası yeni rekorlar kaydetti. 


Yaz mevsiminde kuzey yerkürenin daha fazla sıcak hava dalgası altında bulunacağı öngörülüyor. Yüksek dereceler her yıl binlerce kişinin ölümüne sebep olurken, yangın ve elektrik şebekesi arızasına da yol açıyor.


Dünya Meteoroloji Örgütü tarafından açıklanan verilere göre, 2000 ile 2016 yıllarında sıcaklık dalgasından etkilenen nüfus 126 milyona ulaştı. Kentleşme sebebiyle sıcaklık sorunu ciddileşerek sıcak çarpması, kurutma, kardıyovasküler gibi sağlık risklerini artırıyor.

 Petteri Taalas, “iklim için acil durum” alarmının daha sık ilan edilmeye başlandığını, artık bunu sadece bir iklim sorunu olarak görülemeyeceğini söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor