ABD Tarım Bakanı: Ticaret sürtüşmesinin kurbanı Amerikalı çiftçiler

2019-06-27 17:02:31

ABD Tarım Bakanı Sonny Purdue, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, Çin-ABD ticaret çekişmesinin kurbanlarından birinin Amerikalı çiftçiler olduğunu söyledi.

Purdue, Başkan Donald Trump'ın tüm bunları vatanseverlik bahanesiyle yapmasının uygun olmadığını belirtti.

CNN'de yer alan habere göre, hükümetin geçen ay Çin'den ihraç edilen 200 milyar ABD Doları tutarındaki mallara ek gümrük tarifesi uygulamasından sonra, ABD'de tarım ürünlerinin fiyatları daha da düştü. Bazı çiftçiler, hükümetin ticaret politikasından rahatsızlığını ifade etmeye başladı.

Amerikan Tarım Bürosu Federasyonu'nun raporuna göre, emtia fiyatlarındaki dalgalanma ABD'nin çiftlik gelirini önemli ölçüde etkiledi. Geçen yıldan itibaren, ticaret anlaşmazlığı tarım sektörünü daha kötü duruma düşürdü. Çok sayıda çiftçi borçlarını ödeyemedi, ülkenin orta ve batı kesimlerindeki pek çok çiftlikte iflas gerçekleşti.

Yardım paketi değil, çözüm paketi lazım

Bunun üzerine ABD Tarım Bakanlığı harekete geçerek, ticaret savaşından etkilenen çiftçilere destek amacıyla 16 milyar dolarlık bir yardım paketi hazırladı.

Ancak sektör temsilcileri, bu tip sübvansiyonların, kayıp pazarları telafi edemeyeceği görüşünde. Çiftçi temsilcileri ve milletvekilleri, uzun vadeli ve istikrarlı bir çözüm paketi bulunması için, ilgili ülkelerle ticari anlaşmazlıklara bir an önce son verilmesini istiyor.

Başkan Donald Trump'ın ticaret savaşının, 1980'lerde binlerce çiftçinin iflasına neden olan krizden bu yana en zorlu koşulları yarattığı belirtilirken, bu durumun Trump'ın seçim bölgelerini de tehdit ederek yeniden seçilme şansını azalttığı yorumu yapılıyor. Trump döneminde ortalama çiftlik geliri son 15 yılın en düşük seviyesine düştü.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor