ABD'li işletmelerden Çin'in ürünlerine ek tarife uygulamama çağrısı

2019-06-26 15:19:06 CRI

ABD'de birçok işletme temsilcisi, hükümete Çin ürünlerine ek tarife planını iptal etme çağrısında bulundu.


ABD yönetiminin 300 milyar dolar değerinde Çin ürünlerine ek tarife uygulamasına ilişkin düzenlenen oturum dün sona erdi. ABD'de birçok işletme temsilcisi hükümete Çin ürünlerine ek tarife uygulamama çağrısında bulunarak, ek tarife uygulanmasının işletmeler ve tüketicilerin çıkarlarını zedelemenin yanı sıra, ülkede fikri mülkiyet hakları ile istihdamın korunmasına da zarar vereceğini dile getirdi.


ABD'nin konfeksiyon, ayakkabı, çorap, spor ve fitness ekipmanları, elektronik ekipmanlar, tuvalet malzemeleri, elektrikli aksesuarlar gibi sektörlerden 40'ı aşkın temsilci, Çin ürünlerine ek tarife uygulanmasının ABD'li işletme ve tüketicilerin zarar görmesine neden olacağını vurguladı. Temsilciler, Çinli tedarikçilerin fiyat ve kapasite üstünlüğüne sahip olmasından dolayı işletmelerin tedarik zincirini değiştirmekte zorlandığını kaydetti.


17 Haziran'da başlayan son oturum süresince birçok sektörden temsilciler hükümet yetkililerine şirketlerinin çeşitli ürünlerini sergiledi ve pankartlarla ek tarife planını protesto etti.


ABD yasalarına göre, vatandaşlar oturumdan sonra bir hafta içinde ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi'ne ek fikirler sunabiliyor. Söz konusu oturum öncesinde ülkedeki 520 işletme ve 141 ticaret birliği, Başkan Trump'a açık bir mektup göndererek, hükümete Çin ürünlerine ek tarife uygulamaması ve görüşme masasına dönerek Çin'le çözüme varması çağrısında bulunmuştu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor