ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'dan Afganistan'a ani ziyaret

2019-06-26 10:18:01 CRI

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'dan Afganistan'a ani ziyaret

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo dün ani bir şekilde Afganistan'ın başkenti Kabil'e gitti. ABD'li diplomat Afgan liderlerle ülkede barışçıl müzakerelerin yürütülmesi gibi sorunları görüştü.

 

Pompeo, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile Afganistan İcra Kurulu Başkanı Abdullah Abdullah'la görüştükten sonra basına demeç verdi.


Barışın şu an en önemli görev olduğunu kaydeden Pompeo, Afganistan'ın uluslararası terörizimin beşiği olmayacağını belirtti.


Pompeo, ABD'nin Afganistan'daki Taliban örgütüne ülkeden askerlerini çekeceğini net bir şekilde bildirdiğini, ancak şu anda çekilme tarihi için fikir birliğine varılmadığını ve ABD'nin Afganistan'daki gruplar arasında müzakere şartları oluşturmak için çalıştığını ifade etti.


Afganistan'daki gruplar arasındaki müzakerelerin Almanya ile Katar'ın arabulucuğuyla gerçekleştirileceğini aktaran Pompeo, görüşmelerin Temmuz'da Katar'da yapılacağını kaydetti.


Pompeo ayrıca, Taliban örgütüyle müzakereler yürütürken Afgan hükümetiyle de yakın temasları sürdürdüklerinin altını çizdi.


Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından dün konuya ilişkin yapılan açıklamada, Pompeo'un Kabil'de verdiği demece göre, ABD ile Taliban arasında terörle mücadele konusunda yürütülen müzakerelerde büyük ilerleme kaydedildiği vurgulandı. Açıklamada, ilgili taslak metninin tamamlanmasıyla 1 Eylül'e kadar barış anlaşması yapılmasının beklendiği kaydedildi. 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor