Xi'nin ziyareti, Kuzey Kore medyasında geniş yer buldu

2019-06-20 19:06:02

Rodong Simun ve Minju Choson gibi Kuzey Kore'nin (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) ana akım medya kuruluşları Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in ziyaretine geniş yer ayırdı.


Kuzey Kore basınında Xi Jinping'in ziyaretinin ikili ilişkiler tarihinde büyük önem taşıdığı değerlendirmesinde bulunuldu.


Kuzey Kore İşçi Partisi Merkez Komitesi'nin yayın organı Rodong Simun gazetesinde bugün yer alan makalede, başkent Pyongyang'ın sıcak bir atmosfer içinde Çin'den gelen değerli konuğunu ağırlamakta olduğuna dikkat çekildi. Makalede, Xi'nin ziyaretinin Çin-Kuzey Kore dostluk tarihinde ebediyen hatırlanacak bir sayfa açacağı ve ikili ilişkileri pekiştireceği belirtildi.


Geçen yıldan bu yana Xi Jinping'in Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile dört kez görüştüğü hatırlatılan makalede, Çin ve Kuzey Kore halkları arasındaki dayanışmanın sonsuza kadar değişmeyeceğine vurgu yapıldı.


Kuzey Kore Yüksek Halk Meclisi Daimi Komitesi'nin yayın organı Minju Choson gazetesinde ise Çin ile Kuzey Kore arasındaki dostluğun iki ülkenin halkları için hazine niteliği taşıdığı kaydedildi. Dostluk ilişkilerini sıkılaştırmanın iki ülkenin ortak çıkarlarına uyduğu dile getirilen makalede, Xi'nin ziyareti bu amaç doğrultusundaki “önemli bir fırsat” olarak tanımlandı.


Kuzey Kore basınında yer alan haberlerde ayrıca ülkenin eski nesil liderlerinin Çin ile dostluğu pekiştirdiği ifade edilirken, Çin hükümetinin yoksullukla mücadele, bölgesel gelişmişlik farkını kapatma ve bilim gibi alanlarda kaydettiği başarılardan övgüyle bahsedildi.      

     

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor