Amerikalı ekonomist uyardı: Ticarette eşi görülmemiş bir geri dönüş yaşıyoruz

2019-06-20 15:58:36

ABD'nin ünlü düşünce kuruluşu Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü (the Peterson Institute for International Economics) Kurucusu Fred Bergsten, ABD yönetiminin ticaret politikaları uygularken meşru yetkileri kötüye kullanabildiğini ve Kongre'nin derhal önlem alarak idarenin aşırı yetki kullanımını kısıtlaması gerektiğini kaydetti.

Fred Bergsten, dün ABD Temsilciler Meclisi'nde düzenlenen ticari ve ekonomik konularla ilgili oturumda, ABD yönetiminin ticari ortaklara vergi tarifelerini artırmasının ABD'nin korumacılık modelini gösterdiğini ve bunun ABD ticaret politikalarında “hiç görülmemiş bir geri dönüş” olduğunu belirtti.

İthal çelik ve alüminyum ürünlerinin ABD'nin ulusal güvenliğine zarar verdiğine dair bir kanıt bulunmadığını dile getiren Fred Bergsten, ABD hükümetinin ithal çelik ve alüminyum ürünlerine ve ithal otomobiller ile yedek parçalarına vergi tarifelerini artırması için meşru sebeplerin yetersiz olduğunu ifade etti.

Fred Bergsten, ABD hükümetinin vergi tarifelerini artırması durumunda 1 trilyon ABD Doları tutarında ithal ürünlere yüzde 25 vergi tarifelerinin artacağını ve ABD halkına 250 milyar dolar tutarında vergi yükü bineceğini belirtti.

Fred Bergsten ayrıca, politikaların belirsizliğinin ekonomiye güveni azaltacağına ve yatırımı engelleyeceğine dikkat çekerek, ABD ekonomisinin gerileyebileceği endişesini ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor